Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3682
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyskie wydarzenia kulturalne, społeczne i kryminalne – część druga (maj–sierpień)

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Niedziela, 4 stycznia 2015, 6:30
Aktualizacja: 16:09
Autor: opr. PAW
układanie herbu Wałbrzycha
Fot. red.
Dziś druga część podsumowania roku 2014 w zakresie wydarzeń kulturalnych, społecznych i kryminalnych.

MAJ:

W wałbrzyskim Aqua–Zdroju pojawił się Mistrz Olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi – Zbigniew Bródka, który zwiedzał obiekt, zdradzał tajemnice techniki poruszania się na rolkach, opowiadał o sobie i o swoim sukcesie, a także rozdawał fanom autografy.

W Wałbrzychu – tak jak w większości polskich miast - odbyły się uroczyste obchody 223. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W Zamku Książ odbył się XXVI Festiwal Kwiatów i Sztuki, czyli jedna z najbardziej spektakularnych imprez florystycznych, której motywem przewodnim został „Powiew orientu”. W zamku pojawiło się szereg azjatyckich inspiracji.

W wałbrzyskim Hotelu Maria odbyła się uroczystość związana z przypadającym na 4 maja, czyli w dniu św. Floriana – patrona hutników i strażaków, Dniem Hutnika. Organizatorem imprezy był Zarząd Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S. A.

W Domu Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbyła się uroczystość, podczas której pracownicy „Uzdrowiska Szczawno–Jedlina” S.A otrzymali Złote Medale za Długoletnią Służbę, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

W wałbrzyskim Aqua–Zdroju odbyła się XVI Ogólnopolska Giełda Kabaretowa, której organizatorem jest Miasto Wałbrzych i Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Oprócz kabaretów biorących udział w konkursie publiczności zaprezentowali się też laureaci poprzednich edycji Giełdy.

Na stadionie w Czarnym Borze rozegrano w wiosennej scenerii jubileuszowy XXXV Bieg Krasnali. Impreza zazwyczaj odbywa się w zimie, ale w 2014 roku aura nie sprzyjała organizatorom i postanowili oni, że bieg zostanie rozegrany w wiosennej scenerii. Na starcie pojawiło się grubo ponad 400 małych zawodników.

Funkcję trenera pierwszego zespołu Górnika Wałbrzych przestał pełnić Maciej Jaworski, a jego stanowisko zajął Andrzej Polak.

Za nami coroczna piesza pielgrzymka młodzieży na Chełmiec pod Krzyż Jubileuszowy. W pielgrzymce udział wzięła młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych między innymi z Wałbrzycha, Szczawna–Zdroju, Boguszowa–Gorc i okolic. Pielgrzymka odbyła się w 33. rocznicę zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II i jednocześnie w 97. rocznicę objawień fatimskich.

Na stałe do kalendarza Wałbrzycha weszło układanie z kwiatów herbu miasta przez mieszkańców. Mieszkańcy miasta spotkali się w Rynku, by z roślin ozdobnych ułożyć wielki herb Wałbrzycha.

Wręczono statuetki Muflony 2013. Uroczystość odbyła się w Zamku Książ. XVI Plebiscyt Gospodarczy Muflony 2013 odbył się pod patronatem: Romana Szełemeja – prezydenta Wałbrzycha, Cezarego Przybylskiego – marszałka województwa dolnośląskiego, Jerzego Tutaja – członka zarządu województwa dolnośląskiego, Wojciecha Murdzka – prezydenta Świdnicy i Marka Pioruna – burmistrza Dzierżoniowa.

Motohałda to zawody motocrossowe cyklu Cross Country rozgrywane w niepowtarzalnej scenerii wałbrzyskiej góry „Chełmiec” oraz największej na Dolnym Śląsku hałdy „Wiesław”. Organizatorem zawodów jest WSM Chełmiec.

W Zamku Książ odbyła się coroczna gala z okazji święta strażaków. Druhowie odebrali medale i awanse zawodowe.

Prawie 450 nowych miejsc pracy stworzy fabryka MANDO Corporation Poland, która ma swoją siedzibę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To pierwszy zakład koreańskiej firmy w Europie oraz największy poza granicami ojczystego kraju. Podczas uroczystości otwarcia fabryki obecni byli członkowie zarządu koncernu, przedstawiciele rządu RP, władze miasta i powiatu oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST– PARK”. Fabryka w Wałbrzychu produkuje amortyzatory oraz zaciski do hamulców tarczowych.

W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora odbył się koncert, w którym wystąpił Janusz Radek. Artysta śpiewał piosenki zarówno te ze starszych recitali, jak i najnowsze, autorskie utwory.

CZERWIEC:

Przy ulicy XV–lecia w dzielnicy Piaskowa Góra doszło do tragicznego pożaru w wyniku którego śmierć poniosła 82–latka.

Do tragicznego zdarzenia doszło na zalewie w Komorowie w okolicach Świdnicy. Utonął tam 47–letni mieszkaniec Wałbrzycha.

W Wałbrzychu odbył się Marsz Dla Życia i Rodziny. Byliśmy jednym z ponad 120 miast, które wzięły udział w wydarzeniu.

W wałbrzyskiej Galerii Victoria odbył się koncert finałowy konkursu „Wałbrzych ma Talent", zorganizowanego przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

Na stadionie znajdującym się przy Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua–Zdrój w Wałbrzychu odbyły się XI Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym. W zmaganiach udział wzięło 26 drużyn.

W Wałbrzychu odbyły się Mistrzostwa Europy w Trialu Rowerowym.

W Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się uroczystość z okazji 15–lecia działania uczelni. Z tej okazji pracownicy placówki, osoby zasłużone, wnoszące wkład w jej rozwój i wyróżniający się studenci otrzymali nagrody.

W dniach 12–13 czerwca odbywała się konferencja Hospital Management Wyzwania 2014, w ramach której miała miejsce Gala projektu „Portrety Szpitali – mapy możliwości". W województwie dolnośląskim tytuł „Najlepszego Szpitala” uzyskał Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno - Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora miał miejsce niecodzienny spektakl. Na scenie pojawili się młodzi artyści z Nepalu, Zimbabwe, Indii i Iranu, biorący udział w projekcie Brave Kids. Była to pierwsza edycja Brave Kids w Wałbrzychu.

50–lecie posługi kapłańskiej obchodził Infułat Józef Strugarek z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie–Zdroju.

W Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbył się recital, w którym wystąpiła Edyta Geppert, prezentując wiązankę żywiołowych, lekkich, przyjemnych, pełnych temperamentu piosenek.

W całym kraju odbyły się protesty związane z czytaniem scenariusza kontrowersyjnego spektaklu „Golgota Picnic”. Nie inaczej było w Wałbrzychu. Grupa mieszkańców protestowała w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym.

LIPIEC:

W ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego wpłynęło 100 propozycji: 79 lokalnych i 21 ogólnomiejskich.

Na terenach Stada Ogierów przy Zamku Książ miała miejsce niecodzienna impreza, której główną atrakcją była „Bitwa Czołgów”.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, na fragmencie zabytkowej linii kolejowej w Jugowicach w Gminie Walim, odbyły się XII Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu Push – Pull Party Jugowice 2014.

206 rodzin z Wałbrzycha zostało wytypowanych do otrzymania lokali komunalnych, jakie Gmina Wałbrzych wybudowała w trzech dzielnicach.

Na terenie przylegającym do Zamku Książ odbyła się IV Krajowa Wystawa Psów Rasowych Grupy IX – "The Miss Daisy Dog Show". Wśród wystawców znaleźli się miłośnicy psów z Polski, Niemiec, Czech i Szwajcarii.

W wieku 81 lat zmarł Alfred Oruba, wybitny, wałbrzyski artysta–malarza i ceniony twórca.

Wyburzono główny budynek dawnego dworca PKS.

SIERPIEŃ:

W Jaczkowie w gminie Czarny Bór odbył się XII Festyn Sportu. Organizatorem imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, byli Rada Sołecka Jaczkowa, Ludowy Zespół Sportowy Joker Jaczków, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczkowie, Gmina Czarny Bór oraz Centrum Kultury.

Rozstrzygnięty został konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Komisja Konkursowa wybrała Elżbietę Łaganowską.

Za nami II Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Piękne, wiekowe pojazdy wystartowały spod Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ.

Kierowca ciężarówki, który nie miał uprawnień do prowadzenia takich pojazdów, potrącił śmiertelnie przy ulicy Niepodległości 20–letniego rowerzystę.

Przed Karczmą Góralską w Dziećmorowicach w gminie Walim spotkali się wielbiciele serów, gdyż odbyła się tam ósma edycja Festiwalu Sera. Organizatorem imprezy była Gmina Walim wraz z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Karczmą Góralską.

Rozpoczęły się roboty budowlane związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 379, czyli ul. Strzegomską. Mowa o odcinku od ronda ul. Uczniowska do skrzyżowania ulic Strzegomska – Świdnicka – Noworudzka – 11-Listopada na terenie Wałbrzycha i Gminy Walim. Łącznie ma zostać wyremontowany blisko 3-kilometrowy odcinek drogi. Całość inwestycji pochłonie około 14 milionów złotych. W zdecydowanej większości środki na remont drogi pochodzą z budżetu UMWD.

Już po raz kolejny w Jedlinie – Zdroju spotkali się wielbiciele zup. Kolejna edycja festiwalu przyciągnęła do miasta tłumy gości. Głównym punktem imprezy był konkurs na najsmaczniejszą zupę, w której udział wzięli zawodnicy z różnych regionów.

Na drodze między Starymi Bogaczowicami a Strugą doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. 24-letni motocyklista, mieszkaniec Boguszowa-Gorc, jechał do Starych Bogaczowic od strony Strugi. Prawdopodobnie jechał z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w jedno z przydrożnych drzew. Poniósł śmierć na miejscu.

Przy ulicy Orkana w Wałbrzychu przypadkowy przechodzień zauważył w rzece zwłoki 54–letniego mieszkańca Wałbrzycha.

W biedaszybach, które są wciąż eksploatowane w naszym mieście, śmierć w wyniku zasypania poniósł mieszkaniec Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group