Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: Walim i Świebodzice – obchody 11 listopada

Środa, 13 listopada 2013, 15:30
Aktualizacja: 15:43
Autor: opr.red.
Walim: Walim i Świebodzice – obchody 11 listopada
Fot. użyczone/www.walim.pl
Zapraszamy na fotorelację z obchodów 11 listopada w Walimiu i Świebodzicach.

W atmosferze pikniku rodzinnego Walim świętował 95–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.Punktualnie o godzinie 15 w kościele św. Jadwigi odprawiona została msza za Ojczyznę. Obecne były poczty sztandarowe wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół w Jugowicach i Walimiu.

Po mszy wszyscy zebrani udali się do Parku Jordanowskiego by wspólnie, mimo przejmującego zimna przy ognisku i gorącej herbacie śpiewać pieśni patriotyczne. Dla tych, którzy zapomnieli słów poszczególnych piosenek organizatorzy ustawili ekran z, na którym prezentowane były słowa popularnych utworów.
Młodzież godnie zagrzewała dorosłych do śpiewu w przerwach prezentując patriotyczne wiersze.

źródło: www.walim.pl

***
Zgodnie z utrwaloną tradycją obchody Narodowego Święta Niepodległości w Świebodzicach już kolejny rok miały dwoisty charakter - narodowy, a także lokalny. W tym wyjątkowym dniu mieszkańcy Świebodzic pamiętając o Polsce, nie zapomnieli również o swojej "małej ojczyźnie".

Uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w kościele pw. Św. Mikołaja, którą celebrował ksiądz dziekan Jan Gargasewicz. W eucharystii wzięli udział: posłanka na Sejm RP Anna Zalewska, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej dr Łukasz Kwadrans, radni miejscy, powiatowi i mieszkańcy, a także poczty sztandarowe wielu instytucji i organizacji w mieście.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego oddali cześć poległym bohaterom, dziękując za ich męstwo, ofiarność.

Celebracja obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała swój dalszy ciąg w Miejskim Domu Kultury. Uroczystość otworzyły widowiskiem słowno-muzycznym o treści patriotycznej dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Nie zabrakło pieśni patriotycznych i wzruszeń wśród zgromadzonej publiczności. Następnie głos zabrała dyrektor Miejskiego Domu Kultury, pani Agnieszka Gielata, która wspomniała o istocie małej ojczyzny i problematyce regionalizmu. - W październiku minęło 16 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika "Świebodzice - Dzieje Miasta", ale jego historia sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy przeszłość nie cieszyła się popularnością. Tadeusz Rubnikowicz zaczął wówczas gromadzić materiały związane z miastem, przez wiele lat tworzył i wydawał pismo samotnie, ale w miarę upływu czasu przybywało chętnych, zafascynowanych ideą odkrywania historii naszej małej ojczyzny.

Uznając wysiłek twórców na płaszczyźnie utrwalania historii miasta, Burmistrz Miasta Świebodzice wręczył okolicznościowe upominki zespołowi redakcyjnemu, w którego skład wchodzą: Adam Rubnikowicz, Maria i Jan Palichlebowie, Marek Mikołajczak, Adrian Sitko, Róża Stolarczyk, Tadeusz Rubnikowicz, Waldemar Krynicki, Krzysztof Jędrzejczyk i Katarzyna Moszumańska. Burmistrz wręczył też pamiątkowe "Roczniki Świebodzickie 2012" przedstawicielom Związku Sybiraków, Polskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów oraz Pionierom Świebodzic. Po części oficjalnej zaproszeni goście przy kawie, herbacie i poczęstunku mieli czas na rozmowy i wspomnienia.

Dodatkowym akcentem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości były zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji - II Bieg Niepodległości oraz I Marsz nordic walking, a także rodzinne zawody na świebodzickiej kręgielni.

źródło: www.swiebodzice.pl

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group