Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 3792
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Ważą się losy uzdrowiska

Wtorek, 5 stycznia 2021, 13:25
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Ważą się losy uzdrowiska
Fot. Jedlina–Zdrój
Informacja Burmistrza Miasta Jedlina–Zdrój z działań podejmowanych w sprawie sytuacji Uzdrowiska „Szczawno–Jedlina” S.A. w gminie Jedlina–Zdrój.

W związku z sytuacją Uzdrowiska, która od kilku tygodni jest przedmiotem dyskusji i obaw wśród mieszkańców naszego miasta, na żądanie Mieszkańców przedstawiam fakty w toczącej się walce o zachowanie uzdrowiskowych funkcji Domu Zdrojowego i statusu Uzdrowiska miasta Jedlina-Zdrój. Po doniesieniach w sprawie możliwej dzierżawy Domu Zdrojowego w Jedlinie-Zdroju na cele inne niż uzdrowiskowe, w dniu 18 listopada 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Uzdrowiskowej Rady Miasta Jedlina-Zdrój, w którym uczestniczył Pan Prezes Uzdrowiska oraz przedstawiciel właściciela - Urzędu Marszałkowskiego. Z uwagi na brak wówczas konkretnych odpowiedzi na zadawane pytania, Rada Miasta w dniu 30 listopada 2020 r. na sesji podjęła Uchwałę Nr XXIV/147/20 w sprawie apelu dot. wyrażenia sprzeciwu wobec prowadzonych i planowanych przez Uzdrowisko „Szczawno-Jedlina” S.A. działań w gminie Jedlina-Zdrój.

Zarząd Uzdrowiska wydał w dniu 2 grudnia 2020r. oświadczenie, które pojawiło się na portalu internetowym.

W odpowiedzi Burmistrz Miasta wystosował pismo do Marszałka Województwa, wyrażając wolę przystąpienia do proponowanych przez Marszałka Województwa rozmów w sprawie przejęcia w drodze darowizny jedlińskiej części przedsiębiorstwa Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. przez gminę Jedlina-Zdrój.

W tym samym dniu Skarbnik Gminy również pisemnie odniosła się do oświadczenia Zarządu Uzdrowiska w zakresie podatku od nieruchomości, opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz poniesionych nakładach na infrastrukturę uzdrowiskową.

W dniu 10 grudnia 2020 r. odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Jedlina-Zdrój, poświęcona sytuacji Uzdrowiska w Jedlinie-Zdroju, podczas której Rada Miasta Jedlina-Zdrój podjęła Uchwałę Nr XXV/156/20 w sprawie deklaracji poparcia planów przejęcia przez Gminę Jedlina-Zdrój jedlińskiej części przedsiębiorstwa uzdrowiskowego.

Pomimo toczącej się korespondencji Mieszkańcy przekazali informację, iż od kilku dni trwa wywożenie mebli i wyposażenia z Domu Zdrojowego.

Działania te, w wyniku interwencji Mieszkańców, zostały zakwestionowane przeze mnie w piśmie z dnia 11 grudnia 2020 r. skierowanym do Prezesa Zarządu Uzdrowiska oraz do Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W dniu 14 grudnia 2020 r. otrzymałem pismo od Marszałka Województwa, w którym odniósł się do naszej woli przejęcia części przedsiębiorstwa zawartej w piśmie z 3 grudnia 2020 r., proponując zawarcie porozumienia o współpracy dot. zakresu działań w sprawie przejęcia przez gminę Jedlina-Zdrój obiektów uzdrowiskowych należących obecnie do spółki Uzdrowisko „Szczawno-Jedlina” S.A., a położonych na terenie naszej gminy.

W dniu 16 grudnia 2020 r. w piśmie do Marszałka podtrzymałem wolę współpracy, dziękując za złożoną propozycję zawarcia porozumienia i deklarując współpracę przy opracowywaniu przedmiotowego porozumienia, jednocześnie prosząc o zorganizowanie spotkania roboczego i delegując przedstawicieli naszej gminy.

W dniu 18 grudnia 2020r. wystosowałem pismo do Pana Marszałka Województwa, w którym podkreśliłem wagę sytuacji i poprosiłem o wzięcie pod uwagę kilku istotnych argumentów w przygotowywanym przez spółkę Uzdrowisko „Szczawno-Jedlina” S.A. procesie dzierżawy „Domu Zdrojowego”. Dodatkowo poprosiłem o wstrzymanie wywożenia mienia z tegoż obiektu.

W dniu 22 grudnia 2020 r. otrzymałem pismo od Prezesa Zarządu Uzdrowiska, w którym informuje, iż w najbliższych dniach jednak ukaże się ogłoszenie o dzierżawie Domu Zdrojowego w Jedlinie-Zdroju.

Natychmiast wystosowałem pismo, w którym poprosiłem Pana Marszałka i Pana Prezesa o uwzględnienie w warunkach dzierżawy Domu Zdrojowego stanowiska Gminy Jedlina-Zdrój, sprowadzającego się do prośby o zachowanie funkcji uzdrowiskowych i dostępności tego obiektu dla mieszkańców i turystów.

Po publikacji zaproszenia do składania ofert na dzierżawę Domy Zdrojowego przy Pl. Zdrojowym 1 w Jedlinie-Zdroju, które ukazało się na stronie internetowej Uzdrowiska Szczawno-Jedlina, w piśmie wysłanym w dniu 30 grudnia 2020 r. do Urzędu Marszałkowskiego, jak i do Zarządu Uzdrowiska, wyraziłem ubolewanie nad poczynionymi działaniami spółki Uzdrowisko „Szczawno-Jedlina” S.A., polegającymi na wykluczeniu funkcji uzdrowiskowych w planowanej dzierżawie, jednocześnie ponownie prosząc o uwzględnienie argumentów gminy co do zasad dzierżawy obiektu w kontekście woli przejęcia jedlińskiej części uzdrowiska przez gminę Jedlina-Zdrój.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi, zarówno z Urzędu Marszałkowskiego, jak od Zarządu Uzdrowiska.

Twoja reakcja na artykuł?

6
5%
Cieszy
7
6%
Hahaha
1
1%
Nudzi
29
25%
Smuci
55
47%
Złości
20
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group