Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4325
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Weekend na scenie

Czwartek, 22 września 2022, 6:30
Autor: red
Wałbrzych: Weekend na scenie
Fot. Tobiasz Papuczys
W ten weekend Szaniawski opowiada historie – nie tylko lokalne.

23 września Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zaprasza na pierwszą premierę sezonu. MARTA. FIGURA SERPENTINATA skupia się na osobie legendarnej nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu – Marty Gąsiorowskiej. Natchnęła ona do twórczych poszukiwań całe pokolenia wałbrzyszan. Przez narracje osób, które spotkały się z nią w szkole oraz opowieść o czasach, w których uczyła, Seb Majewski buduje artystyczną biografię. Po raz kolejny udaje się udowodnić, że bez lokalnych historii nie byłoby wielkich narracji. Tym spektaklem pragniemy nadal tworzyć magiczną strukturę naszego miasta, budować narrację wielowątkową, specyficzną tkankę miasta, która Wałbrzychowi się należy. Pragniemy, by spektakl dał możliwość spotkania byłych absolwentów I Liceum i by jednocześnie był podpowiedzią dla młodych ludzi w ich poszukiwaniu autorytetów i konfrontowaniu się z nimi.

MARTA. FIGURA SERPENTINATA
Premiera: 23.09.2022, godzina 19:00, Aula im. Prof. Marty Gąsiorowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu
Tekst: pilgrim/majewski
Reżyseria: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia i kostiumy: Seb Majewski i Tomasz Jękot
Muzyka: Kuba Suchar
Inspicjent: Anna Solarek
Obsada: Irena Sierakowska, Kinga Zygmunt, Piotr Czarniecki [g], Michał Kosela, Czesław Skwarek, Szymon Tur [g]
Gramy w I LO także w sobotę / 24.09. / 19:00 i niedzielę / 25.09. / 18:00.

Natomiast na Scenie Kameralnej w ten weekend zobaczymy – wyjątkowo przeniesiony z Dużej Sceny (obecnie w remoncie!) – monodram NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI. Nagrodzony dwiema najważniejszymi nagrodami XX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu za najlepszą reżyserię dla Anety Groszyńskiej i za najlepszy tekst dla Jana Czaplińskiego spektakl to mocna lekcja historii polskich konstytucji, która żywo przegląda się w rzeczywistości za oknem. Przedstawienie, po którym nie tylko inaczej spojrzycie na „Konstytucję 3 maja 1791” Jana Matejki, ale z radością wrócicie do lektury Ustawy zasadniczej. Filip Perkowski w swoim monodramie dwoi się i troi – dosłownie! – aby sprostać różnorodności przedstawianych postaci. Rzadko bywa tak, że jedna osoba na scenie może powiedzieć tyle o wspólnocie Polaków, co Perkowski w „NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI”. Przedstawienie stara się zasypać dzielące Polaków podziały korzystając z najważniejszego narzędzia demokracji – konstytucji.

NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)
Tekst: Jan Czapliński
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Scenografia: Tomasz Walesiak
Wideo: Adam Zapała
Muzyka: Ela Orleans
Inspicjentka: Iwona Skiba
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Obsada: Filip Perkowski
Spektakl na Scenie Kameralnej:
Sobota 24.09. / 19:00
Niedziela 25.09. / 18:00

Bilety w kasie teatru i na www.bilety.teatr.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
2
29%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group