Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 3015
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Weekend w Szaniawskim

Piątek, 18 września 2020, 6:32
Aktualizacja: Sobota, 19 września 2020, 8:39
Autor: red
Wałbrzych: Weekend w Szaniawskim
Fot. użyczone
Nowy sezon w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu wprowadzi na scenę Szaniawskiego monodramy – kontrowersyjną i pełną potencjału, nieeksplorowaną dotąd formę sztuki teatralnej, która będzie odpowiedzią na potrzebę połączenia działalności artystycznej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Zanim na deskach Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera pierwszego monodramu, aktorzy zaproponują znane już widzom z poprzednich sezonów spektakle małoobsadowe oraz kolejne audycje podcastu SZANIAWSKI.FM.

W piątek (18 września 2020) o 19:00 i sobotę (19 września 2020) o 20:00 na Scenę Kameralną powróci ŻEGLARZ w reżyserii Wojtka Rodaka!

Spektakl ten, skupiający się na idei pomnika, pamięci i upamiętniania, był ostatnią premierą 56. sezonu. Młody reżyser wraz z zespołem uważnie przyjrzeli się dorobkowi pisarskiemu Jerzego Szaniawskiego w obchody 50-lecia śmierci patrona, poszukując w jego dziełach aktualności dla współczesnego widza. W ten sposób powstało przedstawienie, którego twórcy zadają istotne, choć wciąż niewystarczająco akcentowane w dialogu publicznym pytania: jakiego potrzebujemy dziś monumentu? Czy ten model upamiętniania jest nam jeszcze w ogóle potrzebny?

Fabuła ŻEGLARZA jest mocno realistyczna: w nadmorskim miasteczku trwają przygotowania do uroczystych obchodów rocznicy bohaterskiej śmierci kapitana Nuta. Oczekiwanie na ceremonię niespodziewanie przerywa pojawienie się młodego badacza chcącego obalić mit heroicznego kapitana i ujawnić prawdę o jego życiu.
Spektakl, operując działaniami z obszaru sztuki współczesnej, opowiada o dzisiejszych formach pamiętania i upamiętniania; a szerzej, o władzy nad przestrzenią publiczną.

– Jest dla nas ciekawe, że Szaniawski w 1925 roku sięga po temat upamiętnienia w przestrzeni publicznej, zaskakująco nowatorsko opowiada tym samym o społeczeństwie i roli, jaką sztuka w nim odgrywa. – mówi Wojtek Rodak, reżyser – Porusza kwestię, którą będąc reżyserem na początku swojej drogi, traktuję bardzo osobiście: starego porządku reprezentowanego przez Kapitana Nuta i młodego badacza, który ten porządek burzy.

W sobotę (19 września 2020) o 18:00 i niedzielę (20 września 2020) o 18:00 aktorzy Teatru Dramatycznego zagrają spektakl PO NAS CHOĆBY KOSMOS w reżyserii Pawła Świątka wyjątkowo na DUŻEJ SCENIE!

PO NAS CHOĆBY KOSMOS wg tekstu Sibylle Berg jest przede wszystkim opowieścią o Milenialsach – pokoleniu, które właśnie wchodzi w dorosłość i… zupełnie się w niej nie może odnaleźć. KOSMOS to spektakl o pretensjach między pokoleniami, o czarnej wizji przyszłości i naszym w niej miejscu. Bohaterowie tego wariackiego show są najlepszym dowodem na to, że wyprawa na Marsa po lepszy świat nigdy nie będzie miała miejsca, jeśli jedyne co mamy w zanadrzu to bujna wyobraźnia.

W piątek (18 września 2020) o 19:00 i sobotę (19 września 2020) o 19:00 na SoundCloudzie i Spotify’u pojawią się dwie audycje podcastów z serii SZANIAWSKI.FM!

W piątek Irena Wójcik, znana ze swojego zamiłowania do gór, zabierze słuchaczy na pieszą wycieczkę popularnym szlakiem z Zamku Książ do ruin Starego Książa. Gościnnie w podcaście występują Nikola Olszak, Tomasz Jękot i Seb Majewski. Całą trasę wycieczki udało się nagrać zaraz po rozluźnieniu pandemicznego zakazu wchodzenia do lasów i parków – była przez to tym bardziej ekscytująca dla naszych artystów.
Irena w dalszej części podcastu pomoże odbiorcom porządnie spakować plecak w góry i wybrać trasę następnej wyprawy.

W sobotę uczestnicy grup warsztatowych Cienie Teatru i Niedorośli 30+ oraz zaangażowani widzowie zaprezentują swój pierwszy w życiu podcast. Przygotowując się do niego, przeprowadzili rozmowę z Grzegorzem Chojnowskim, redaktorem naczelnym Radio Wrocław Kultura. Rozmowa ta opowiada o prowadzeniu audycji online, zdradza tajniki pracy radiowca i krytyka teatralnego.
Autorki podcastu opowiadają o swoich ulubionych spektaklach i dyskutują z profesjonalnymi recenzjami. Audycja ta jest świetną okazją do przypomnienia sobie wielu przedstawień z repertuaru teatru.

Teatr Szaniawskiego serdecznie zaprasza do wspólnego spędzenia weekendu!

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group