Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4029
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich – już po raz 6 w Gminie Walim

Piątek, 27 marca 2015, 16:41
Aktualizacja: Sobota, 28 marca 2015, 7:05
Autor: organizatorzy/opr.red.
Walim: Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich – już po raz 6 w Gminie Walim
Fot. www.walim.pl
Jest to konkurs kulinarny, którego celem jest kultywowanie i propagowanie wiedzy o tradycjach świątecznych, wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych, a także pobudzenie aktywności społecznej i popularyzacja kultury polskiej i tradycji ludowej. I w tej edycji niczego nie zabrakło. Przepyszne dania jakie zaprezentowali uczestnicy konkursu oczarowały zarówno komisje konkursową jak i wszystkich obecnych na imprezie.

Do konkursu kulinarnego przystąpiło 10 uczestników – mieszkańców gminy Walim – którzy zaprezentowali łącznie 20 potraw. Komisja konkursowa w składzie: Renata Dyląg, Elżbieta Gargała oraz Jacek Mikołajczak mieli ciężkie „jajo” do zgryzienia. Kunszt w wykonaniu potraw, esencja smaku i ich prezentacja były oszałamiające. W efekcie prac komisji zwycięzcą konkursu i tytuł „Mistrza jaja” otrzymała Stanisława Ryl z Zagórza Śląskiego za potrawę: „Tatar z pstrąga”. II miejsce zajął Grzegorz Szwaja z Rzeczki za „Zupę chrzanową”, a III przypadło Jackowi Frątczak z Michałkowej za „Galantynę z kurczaka”.

W świąteczną atmosferę, wszystkich przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie, wprowadził występ artystyczny grupy dzieci i młodzieży ze Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie „Poloneziaki”, którzy swym tańcem i śpiewem nawiązali do tradycji ludowej. Następnie młodzież z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu pięknym przedstawieniem ukazała magię oraz urok Świąt Wielkanocnych.

Organizacją imprezy zajęło się Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu – Powiatowy Zespół Doradców w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group