Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 3530
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Wielki sukces gminy Walim

Środa, 22 lutego 2017, 14:24
Aktualizacja: 14:29
Autor: red
REGION, Walim: Wielki sukces gminy Walim
Fot. UG Walim
Gmina Walim nadal skutecznie pozyskuje środki na niezbędne remonty swoich zabytków. Tym razem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 100 tys. zł wesprze dwa obiekty – Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim oraz Kościół p.w. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy.

Na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim zostanie wykonane zabezpieczenie części muru “zamku górnego” przed dalszą degradacją oraz odtworzenie elementów, które uległy zniszczeniu poprzez przemurowanie z kamienia rodzimego, a także cegły budowlanej fragmentów luźnych i uzupełnieniu ubytków. Działanie te są konieczne ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną, a co za tym idzie niebezpieczeństwem zawalania się konstrukcji części Zamku i utraty zabytkowego charakteru obiektu. Prace będą polegały na oczyszczeniu muru z elementów luźnych, uzupełnieniu ściany cegłą budowlaną w wykuciem strzępi oraz kamieniem łamanym, średnio twardym, skuciu nierówności w murze oraz wykuciu i wykonaniu spoin. Dodatkowo zostanie wykonana instalacja odgromowa, wzmocnienie i hydrofobizacja powierzchniowa kamienia. Na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego gmina pozyskała kwotę 40 tys.zł, pozostałe środki będą pochodziły z budżetu gminy.

W Kościele p.w. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy realizowany będzie II etap zadania polegającego na pełnej konserwacji średniowiecznych, unikatowych malowideł, pochodzących z końca XV lub początku XVI wieku, usytuowanych na północnej ścianie tej kaplicy. Zadanie to również zostanie wsparte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 60 tys. zł.

Pierwszy etap konserwacji tych malowideł, odkrytych przypadkowo podczas remontu kościoła w Niedźwiedzicy został już zakończony. Konserwacji technicznej i estetycznej poddane zostały na początek dwa elementy malowideł, oba umieszczone na ścianie północnej kościoła: „Święty Marcin i wić roślinna” oraz „Święty Młodzieniec lub Święta”. W trakcie konserwacji pierwszej polichromii obok postaci Św. Marcina pojawiły się jeszcze trzy inne. Być może jedna z nich przedstawia patrona kościoła – Świętego Mikołaja. Natomiast malowidło zatytułowane i opisane w rejestrze zabytków „Święty Młodzieniec lub Święta”, po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych okazało się być wizerunkiem świętego Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na barkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group