Wtorek, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 5383
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wraca Brave Kids

Czwartek, 30 lipca 2020, 6:47
Aktualizacja: Piątek, 31 lipca 2020, 8:19
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wraca Brave Kids
Fot. archiwum
Brave Kids wraca w nowej formule. Tym razem bez gości z zagranicy, lecz wciąż różnorodnie i kreatywnie. Młodzi artyści samodzielnie przygotują spektakl podczas warsztatów artystycznych z elementami tańca i teatru. Najpierw zaprezentują go w Wałbrzychu, a później na wielkim plenerowym finale we Wrocławiu. Początek warsztatów 17 sierpnia.

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, dlatego próżno szukać drugiego takiego wydarzenia w Polsce. Żaden inny projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Wśród miast-gospodarzy już po raz siódmy znalazł się Wałbrzych.

Od Wałbrzycha do Wrocławia

W tym roku konieczna była zmiana formuły wydarzenia, ponieważ zaproszenie gości z zagranicy nie było możliwe. Tym niemniej mieszkańcy Wałbrzycha mocno zabiegali o tegoroczną edycję.
– Wielu rodziców, goszczących dzieci z zagranicy w poprzedni latach, zgłaszało chęć zorganizowania wersji lokalnej. Prosili nas o warsztaty artystyczne dla dzieci, które po okresie kwarantanny nie mogą doczekać się kontaktu z rówieśnikami podczas kreatywnych zajęć – mówi Magda Sawicka, koordynatorka edycji wałbrzyskiej.

Zainteresowanie było tak duże, że bez trudu udało się zebrać dwie grupy. Pierwszą stworzyły dzieci z rodzin goszczących oraz podopieczni Akademii Dzieci Świata. W skład drugiej wchodzą młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca wraz kolegami z tzw. wałbrzyskich świetlic podwórkowych.
– Brave Kids potrafi dopasować się do każdej sytuacji. Tegoroczną edycję traktujemy jako wielką szansę dla naszych najmłodszych mieszkańców. Większość z nich ma umiejętności artystyczne, ale nie jest to konieczne, aby uczestniczyć w projekcie. Brave Kids to okazja do odkrycia w sobie wyjątkowości, nowych zdolności i podzielenia się nimi z innymi – wyjaśnia Magda Sawicka.

Brave Kids to również przestrzeń do wzajemnej nauki. Podczas warsztatów artystycznych dzieci i młodzież samodzielnie przygotują spektakl, z którym najpierw wystąpią na finale lokalnym w Starej Kopalni (28 sierpnia, wstęp wolny), po czym – tego samego dnia – pojadą do Wrocławia na finał główny. Tam spotkają się razem z uczestnikami z pozostałych miast (Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Przemyśla, Obornik Śląskich i Rzeszowa), by razem wystąpić w pokazie finałowym „Brave Kids pod wrocławskim niebem”.

Bezpłatne warsztaty artystyczne potrwają w Wałbrzychu od 17 do 28 sierpnia. Dzieci będą ćwiczyły i uczyły się w dwóch miejscach: Wałbrzyskim Ośrodku Kultury i w Starej Kopalni. Spektakl pomogą przygotować im dorośli: Sylwia Sałamaj (instruktor tańca ludowego), Angelika Toborek (instruktor tańca współczesnego), Ilona Krawczyk (aktorka teatralna) oraz Jakub Fikus (tancerz ognia, kuglarz). Różnorodność domen opiekunów z pewnością przełoży się na ostateczny program artystyczny, który przygotują Brave Kids.

Projekt w Wałbrzychu wspiera fundacja EMU. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia.
– Trwająca edycja nie byłaby możliwa do zorganizowania bez finansowania z ministerstwa kultury oraz gminy Wrocław. Dzięki pieniądzom wspieramy lokalnych artystów i organizacje, zapewniając im zatrudnienie w ramach naszego projektu – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Uznanie na całym świecie

Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła.

Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group