Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4906
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Wraca sprawa budowy krematorium w Boguszowie–Gorcach

Środa, 19 lutego 2014, 16:29
Aktualizacja: 23:01
Autor: PAW
REGION, Boguszów-Gorce: Wraca sprawa budowy krematorium w Boguszowie–Gorcach
Fot. PAW
Czy w Boguszowie–Gorcach powstanie krematorium? Pytanie to powraca co jakiś czas, bowiem inwestor, który chce takie krematorium uruchomić w tym mieście, nie składa broni i po raz kolejny podjął próbę zrealizowania swojego planu.

Przypomnijmy, że szef miejscowej firmy PPHU ARMI wpadł kilka lat temu na pomysł, by w Boguszowie-Gorcach przy ulicy Łącznej wybudować krematorium. Od początku zdecydowanie sprzeciwiali się temu okoliczni mieszkańcy. Walczyli oni o to, by inwestycję zablokować. I udało się to im w 2009 roku, kiedy decyzję wydał Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wałbrzychu. Sanepid uznał, że dioksyny wydobywające się przy spopielaniu zwłok, są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Ponadto budynki mieszkalne stoją w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji i dlatego właśnie Sanepid negatywnie zaopiniował starania PPHU ARMI o realizację inwestycji. Przedsiębiorca z Boguszowa-Gorc odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA podtrzymał decyzję Sanepidu.

Wydawało się, że ta decyzja kończy sprawę, ale nic bardziej mylnego.

W listopadzie 2010 roku zmieniły się przepisy i według nich krematoria nie są już traktowane jako przedsięwzięcia znacząco wpływające na środowisko. Teraz inwestor, który chce zbudować krematorium, musi otrzymać decyzję o pozwoleniu na budowę od starosty.

Taką zgodę boguszowski przedsiębiorca otrzymał 1 lutego 2013 roku, lecz Wojewoda 24 czerwca 2013 roku uchylił decyzję starosty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Radny powiatowy Marek Tarnacki zwrócił się do starosty Józefa Piksy z zapytaniem dotyczącym budowy krematorium. Tarnacki pyta o to:

a) na jakim etapie jest wydanie pozwolenia na budowę krematorium,
b) czy w związku planowaną inwestycją były przeprowadzone konsultacje społeczne,
c) jakie jest stanowisko stron w przedmiotowej sprawie,
d) czy planowana inwestycja wymaga raportu oddziaływania na środowisko,
e) jaką ilość zwłok dziennie planuje spalać zakład.

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego udzielił następujących odpowiedzi na te pytania:

a) firma PPHU ARMI ma obowiązek uzupełnienia wniosku w przedmiotowej sprawie o wymagane przepisami dokumenty, opracowania i dane. Ten termin wyznaczono na 28 lutego bieżącego roku,
b) konsultacje społecznie nie były przeprowadzane, bowiem obowiązujące przepisy nie przewidują udziału społeczeństwa przy wydawaniu pozwolenia na budowę,
c) Gmina BoguszówGorce i pozostałe strony postępowania (z wyjątkiem inwestora) są przeciwne budowie krematorium,
d) budowa krematorium przy obecnie obowiązujących przepisach nie wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko,
e) z dokumentacji projektowej wynika, że planowana liczba zwłok do spopielania to 20 dziennie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group