Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3377
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wydarzenia w Starej Kopalni

Wtorek, 3 listopada 2020, 7:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: red
Wałbrzych: Wydarzenia w Starej Kopalni
Fot. organizatorzy
W miniony piątek w Starej Kopalni odbył się Straszny Wieczór skierowany do rodzin z dziećmi oraz specjalna edycja Nocnego Zwiedzania. W tym tygodniu instytucja zaprasza na otwarcie nowej wystawy, które odbędzie się online na Facebook’u Starej Kopalni.

W piątek o godzinie 17.00 rozpoczął się Straszny Wieczór – pierwszym punktem były rodzinne warsztaty ceramiczne, podczas których uczestnicy mogli zdobić magnesy i tworzyć własne ozdoby. Następnie dzieci wraz z rodzicami udali się na zwiedzanie obiektu. Na trasie czekały na nich zagadki do rozwiązania oraz zadania górnicze do wykonania. W niektórych miejscach na uczestników czekały zjawy, które utrudniały wykonanie zadań. Pomocą i wiedzą merytoryczną służyli przewodnicy.
O godzinie 20.00 miało miejsce Nocne Zwiedzanie dla dorosłych. Uczestnicy otrzymali specjalny ekwipunek czyli lampę, kombinezon i aparat ucieczkowy. Śmiałkowie podczas zwiedzania mieli do wykonania górnicze prace pod okiem przewodnika i tajemniczych zjaw, które czekały na uczestników w kopalnianych zakamarkach.

6 listopada na Facebook’u Starej Kopalni nastąpi otwarcie nowej wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej pojawią się prace Beaty Cedrzyńskiej - autorki i uczestniczki wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatki licznych nagród, wyróżnień i stypendiów. Wystawa AUTONOMIA ma charakter retrospektywny i obejmuje szeroką, wyselekcjonowaną prezentację działań z lat 2015-2019 („Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki”). Prace artystki stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera, zmierzają w kierunku wypowiedzi o wartościach ogólnych. Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, zatrzymanego w jakimś w zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia i wobec dręczących go dylematów. Malarstwo formalnie łączy wierny, czasami wręcz fotograficzny wizerunek, z odrealnionym, przeskalowanym i poddanym deformacji ujęciem motywu (portretu). Artystyczne poszukiwania obejmują malarstwo sztalugowe, rysunek, jak i prace powstałe przy użyciu technik fotograficznych i graficznych. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną też prace premierowo, wcześniej nigdzie nie wystawiane. Otwarcie wystawy online odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 16.00. Ekspozycja będzie dostępna stacjonarnie – jest możliwość bezpłatnego zwiedzania w małych grupach.

W przestrzeniach wystawienniczych obiektu dostępna jest także wystawa autorstwa Piotra Nowaka w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Na wystawie znajdują się m.in. ceramiczne rzeźby w kształcie i rozmiarze ludzkich mózgów ułożonych w równych rzędach wzdłuż ściany. Na ekspozycji znajdują się także rzeźby w kształcie serca – wykonane z tej samej formy, jednak każde z nich jest inne i ma swoją historię. Na uwagę zasługuje również 10 rzeźb w kształcie masek, które są ręcznie zdobione. Ciekawym elementem wystawy jest rzeźba znajdująca się na głównej grafice promującej ekspozycję – dwie osobne rzeźby złączone razem. Osobno, każda z nich podlegałaby siłom grawitacji. Na wystawie wyróżnia się interaktywna tapeta umieszczona na jednej ze ścian – znajdujący się na niej wzór jest zaproszeniem – publiczność koloruje kolejne pola tworząc w ten sposób unikatowy wzór. Wystawa czynna będzie do 3 stycznia 2021 roku i znajduje się w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni.

Stara Kopalnia zaprasza na zwiedzanie, które odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Liczba osób zwiedzających w jednej grupie została ograniczona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Na terenie obiektu znajdują się punkty dezynfekcji rąk, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
2
29%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group