Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 4161
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Wyjazd walimskich przewodników do KZ Mittelbau–Dora

Środa, 22 marca 2017, 7:46
Autor: red
REGION, Walim: Wyjazd walimskich przewodników do KZ Mittelbau–Dora
Fot. UG Walim
W zeszłym tygodniu grupa przewodników ze Sztolni Walimskich i Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu miała możliwość zwiedzenia i poznania obozu koncentracyjnego Mittelbau–Dora, położonego dziś na terenie Niemiec.

W czasie wojny na terenie KZ Mittelbau-Dora utworzony był obóz koncentracyjny, którego więźniowie byli wykorzystywani do pracy przy budowie podziemnego kompleksu Mittelwerk, a także do produkcji rakiet V1 oraz V2. Była to jedna z największych podziemnych niemieckich fabryk w czasie II wojny światowej. Obecnie teren KZ Mittelbau-Dora jest również miejscem pamięci. Wśród więźniów obozu drugą grupę pod względem narodowości stanowili Polacy. Na symbolicznym pomniku poświęconym ofiarom obozu złożyliśmy kwiaty od Sztolni Walimskich i CKiT w Walimiu - relacjonują Walimscy przewodnicy.
- Oprócz pozostałości obozu mieliśmy również okazję zwiedzić udostępniony fragment podziemi. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani dr Regine Heubaum za oprowadzanie nas po terenie obozu i pozostałościach podziemnej fabryki - dodaje Paweł Brzozowski dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group