Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3274
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wysokiej jakości staże i praktyki sposobem na bezrobocie młodych

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 20 sierpnia 2013, 6:20
Autor: red
Fot. PAW
Bezrobocie wśród osób młodych jest na poziomie 27,4 proc. Jednocześnie, prawie 80 proc. pracodawców ma problemy z rekrutacją osób o odpowiednich kwalifikacjach. Inicjatywa firm zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami ma na celu zmianę tej sytuacji poprzez stworzenie zbioru norm i standardów przeprowadzania wysokiej jakości programów praktyk i staży w firmach. Bo jak podkreślają pracodawcy, staże i praktyki to najlepsza forma rekrutacji młodych ludzi i walki z ich bezrobociem.

Do września powstaną Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór norm i standardów dotyczący sposobu realizacji programów staży i praktyk w firmach. Założenia ram zostały poddane pod konsultacje społeczne, które potrwają do końca sierpnia.
– Naszym celem jest poprawa sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, umożliwienie im płynnego przejścia z rynku edukacji na rynek pracy, a także zmniejszenie problemu niedopasowania kompetencyjnego, z którym podczas rekrutacji boryka się prawie 80 proc. pracodawców – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Inicjatywa ma zachęcić pracodawców do aktywnego angażowania się we współpracę biznesu z edukacją i organizowania przez firmy wysokiej jakości staży i praktyk, które są kluczem do efektywnego wejścia absolwentów na rynek pracy.

Przygotowanie do realizacji programu i rekrutacja; umowa; cele i treści edukacyjne; mentoring; czas trwania, wynagrodzenie i opieka socjalna; ocena programu – to elementy, z których powinny składać się wysokiej jakości staże i praktyki w firmach.
– Chociaż coraz większa liczba pracodawców realizuje programy praktyk i staży, to wciąż, znaczna ich część charakteryzuje się niską jakością i małym walorem edukacyjnym. Liczymy, że nasza inicjatywa zmieni tę tendencję oraz ułatwi młodym ludziom płynne przechodzenie z rynku edukacji na rynek pracy – dodaje Palikowski.

Inicjatywa firm zrzeszonych w PSZK jest odpowiedzią polskich pracodawców na apel Komisji Europejskiej, która obecnie prowadzi konsultacje w sprawie przyjęcia Europejskich Ram Jakości Staży.
– W Polsce praktyki zawodowe są już obowiązkowym elementem studiów wyższych. Jednak zarówno studenci, jak i pracodawcy podkreślają niewielki walor edukacyjny takich praktyk. Są zbyt krótkie i nie wymagają zaangażowania studenta przy realizacji obowiązków w przedsiębiorstwie. To czego potrzebujemy, to wysokiej jakości staży i praktyk, które pozwolą studentom na zdobycie bardzo konkretnych umiejętności poprzez udział w projektach i włączeniu ich w codzienne działania firm. Realizacja takich staży i praktyk wymaga bardzo dużego nakładu pracy po stronie przedsiębiorstw – zaangażowania opiekuna, przygotowaniu programu stażu, umożliwienia dostępu do zasobów firm – komentuje Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP.

Prace nad wysokiej jakości programami staży i praktyk PSZK rozpoczęło od badania ilościowego oraz analizy rozwiązań stosowanych przez pracodawców i ekspertów HR. Na podstawie konsultacji prowadzonych obecnie w gronie pracodawców, we wrześniu PSZK przedstawi projekt Polskich Ram Jakości Staży. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz formularz badawczy dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach można znaleźć na stronie: www.pszk.pl.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Gowar 20-08-2013 7:12
Kiedys w Walbrzychu nie bylo bezrobocia, gdzie wiec sa ci mesjasze dobrobytu,ktorzy do tego doprowadzili? Nie wstyd Wam reformatoly?
~:))) 20-08-2013 9:03
"Naszym celem jest poprawa sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, umożliwienie im płynnego przejścia z rynku edukacji na rynek pracy" -> za 1200-1500złll? ha ha ha - niech lepiej z petycją leca do ekipy rządzącej,bo to oni w dużej mierze winni zaistniałej w Polsce sytuacji.Za żadne skarby bym nie poszła za 1500zł - wolałbym MOPS lub żebranie->przynajmniej nienormowany czas pracy :))) Niech zmniejszą koszty pracy,obarczą zachodnich kapitalistów podatkami takimi samymi jak rodzimych - gospodarka na bank ruszy i co za tym idzie bezrobocie spadnie :))) niech Polska wyjdzie z unii bo śmiem twierdzić,że pobyt w niej destruktywnie działa - wysokie koszty członkostwa,kary,zakazy-nakazy i nic ponadto,a to hamuje polską gospodarkę i ekonomię.Konsultacje,ekipy do spraw bezrobocia jedyne co robia to
~:))) 20-08-2013 9:05
obciążają polskiego podatnika i "robione" sa dla "oka" by durny naród myślał,miał wrażenie ze ktoś sie nimi interesuje - taka prawda!
~Aronia 20-08-2013 9:53
Kiedyś to były kopalnie. Wraz z ich upadkiem, zaczęło upadać miasto. Teraz po prawie 20 latach otworzona ma byc kopalnia w Ludwikowicach. Idzie lepsze?
~żul 20-08-2013 10:18
Zlikwidować produkty azjatyckie - oprzeć się na europejskiej produkcji.
~Piskorz 20-08-2013 22:50
To jest taka mowa trawa pracodawców, no i jak zwykle biadolenie, i lament. Tylko lata pracy, w dobrym zespole i pod okiem doświadczonego fachowca można się czegoś nauczyć. Wszelkie kursy, szkolenia są tylko podstawą do zdobycia wiedzy zawodowej. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka i to wieloletnia, w zależności od rodzaju zawodu. I jeszcze co najważniejsze drodzy pracodawcy, o czym rzadko mówicie, musi być bodziec do nauki jak i do pracy. Trzeba godziwie stażystów, praktykantów i pracowników wynagradzać. To jest najważniejszy czynnik i tylko od Was to zależy, inaczej sami w tym kraju zostaniecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group