Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 2062
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystawa „Ciekawy Marsa”

Czwartek, 6 marca 2014, 9:18
Autor: red.
Wałbrzych: Wystawa „Ciekawy Marsa”
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy „Ciekawy Marsa”, przedstawiającej serię niezwykłych zdjęć zarówno powierzchni czerwonej planety, jak i przygotowań NASA do misji marsjańskiego łazika Curiosity, którego start odbył się 26 listopada 2011 roku.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, natomiast spotkanie prowadził Dariusz Cisek, który wspólnie z Biblioteką pod Atlantami był inicjatorem i współtwórcą wystawy.

- Mam okazję uczestniczyć po raz drugi w tej wystawie. Pierwsza część wystawy odbyła się niedawno, podczas Zawodów Robotów. Jest to ciekawe wydarzenie z punktu widzenia działań oświatowych, szkolnych. „Energetyk” jest szkołą wiodącą w tym zakresie, ponieważ przygotowuje uczniów w dziedzinie elektroniki i budowania maszyn cybernetycznych, które podbijają w tej chwili odległe planety. Udział uczniów jest o tyle ważny, że oprócz realizacji swojego hobby dodatkowo muszą posiąść odpowiednią wiedzę, aby w tym zakresie móc się sprawdzać, budując elementy robotów – powiedział Zygmunt Nowaczyk

Z kolei Dariusz Cisek opowiadał zebranym jak to się stało, że wystawa trafiła do Wałbrzycha, omówił też w skrócie osiągnięcia młodych, wałbrzyskich twórców robotów, a także zaprezentował film dokumentujący łączenie się uczniów „Energetyka” ze stacją kosmiczną, film z ubiegłorocznych Zawodów Robotów T-Bot, oraz pokaz zdjęć ziemi, wykonanych zarówno z orbity jak i z szybowca z wysokości 7 000 metrów. Zdjęcia z kabiny szybowca wykonał Dariusz Cisek.

Celem misji wyposażonego w szereg zaawansowanych instrumentów naukowych, takich jak różnego rodzaju kamery, spektrometry, czy detektory promieniowania łazika Curiosity były badania środowiska, atmosfery, oraz badania geologiczne Marsa.

Zdjęcia prezentowane podczas wystawy zostały udostępnione przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. Każde ze zdjęć posiada dwujęzyczny opis. Dodatkowo dla zainteresowanych na jednej z plansz opisana jest cała misja łazika Curiosity. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Wystawę można oglądać w Galerii pod Atlantami do 25 marca br.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group