Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2193
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

XX jubileuszowy festiwal „Promocja Zdrowia w Sztuce Teatralnej Dziecięcej i Młodzieżowej – WYBIERAM ZDROWIE” zakończony

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 listopada 2012, 10:39
Aktualizacja: 15:00
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Inicjatorem powstania i organizatorem Festiwalu była Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Wałbrzychu, w którego skład wchodzi Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, do której należy między innymi wprowadzanie nowych programów zdrowotnych. Partnerami Festiwalu była Gmina Wałbrzych i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Oddział Terenowy w Wałbrzychu. Nie sposób nie wspomnieć również o wsparciu ze strony wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Danuta Marosz – Dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, wspólnie z Małgorzatą Bąk - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu i Grażyną Chaszczewską-Wojtas - Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Wałbrzychu. Podczas otwarcia i powitania gości nie zabrakło też podziękowań organizatorom, partnerom, dyrekcji teatru, dyrektorom szkół, opiekunom i uczestnikom a także wszystkim tym, którzy mieli wkład w ten projekt. Nastąpiło wręczanie dyplomów i upominków. Głos zabrał również Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha – Zygmunt Nowaczyk, który wręczył organizatorom listy gratulacyjne od Prezydenta Romana Szełemeja.

Część artystyczną rozpoczęła projekcja filmu z otwarcia Festiwalu 19 lat temu, dokonana przez ówczesnego dyrektora Teatru – Wowo Bielickiego. Po zakończeniu projekcji rozpoczęły się spektakle. W tym miejscu należy podkreślić, że tylko część z przygotowanych przedstawień zakwalifikowała się do finału i mogła zostać wystawiona w Teatrze. Widzowie mieli możliwość oglądania występów dzieci z wałbrzyskich podstawówek: PSP nr 37 w spektaklu „Jabłuszko, PSP nr 28 – „Rodzina Witamińskich”, PSP nr 15 – „Chory komin – czyli kochasz dzieci nie pal śmieci” i PSP nr 30 w spektaklu „Sąd nad papierosem”. Po przerwie w czasie której wykonawcy, opiekunowie i przybyli goście mogli skorzystać z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku, występy rozpoczęli wałbrzyscy gimnazjaliści, prezentując: Zespół Szkół Integracyjnych PG 9 – „Łezka”, Publiczne Gimnazjum nr 6 – „Zabójca marzeń” i Publiczne Gimnazjum nr 4 – „Uczta na Olimpie”. Oczywiście wszystkie przedstawienia dotyczyły ochrony zdrowia, unikania zagrożeń i ekologii. Scenariusze tworzone były przez nauczycieli i uczniów.

Po zakończeniu ostatniego spektaklu juty złożone z przedstawicieli organizatorów i teatru udało się na obrady, aby wyłonić zwycięzców. Jak zaznaczyła Grażyna Chaszczewsja-Wojtas decyzja o wyborze najlepszego spektaklu nie była łatwa, ponieważ wszystkie przedstawienia były dopracowane i wszystkie zdobyły uznanie publiczności. Ostatnim elementem uroczystości było ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród, którymi był sprzęt elektroniczny. Pierwsze miejsce spośród podstawówek zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 ze spektaklem „Rodzina Witamińskich”, natomiast najlepszymi gimnazjalistami okazali się uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych PG 9, którzy wystawili spektakl „Łezka”.

Przygotowania do Festiwalu trwały od września. Zwykle bierze w nim udział 15-20 szkół. W ciągu 20 lat trwania Festiwalu w różnych formach uczestniczyło w nim 80 tysięcy osób.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group