• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 19:55
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4935
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z PCK w Krwiodawstwie

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 14 grudnia 2015, 9:00
Autor: organizatorzy
Fot. organizatorzy
W miesiącu grudniu Delegatura Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Szkolną Formacją Obrony Cywilnej z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu pod opieką nauczyciela Szczepana Dębowskiego była organizatorem wyjścia edukacyjnego
w ramach „Bezpiecznych Piątków”.

Wizytę złożono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zagadnieniami pozyskiwania krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi oraz przedstawienie problematyki produkcji preparatów krwiopochodnych. Spotkanie miało również na celu uwrażliwienie młodych ludzi na niesienie pomocy osobom potrzebującym i poszkodowanym w wypadkach.

Uczniów przywitała Pani Natalia Kozdrowiecka – specjalista ds. promocji krwiodawstwa RCKiK w Wałbrzychu. Na wstępie przedstawiła podstawowe wiadomości z zakresu publicznej służby krwi. Wskazała, kto może zostać dawcą
i jakie są w tym względzie podstawowe wymogi. Następnie uczniowie mieli możliwość praktycznego poznania, krok po kroku procedury oddawania krwi.

Zapoznali się z pracą rejestracji – wymogami rejestracyjnymi i jej głównym narzędziem, jakim jest kwestionariusz, który jest wypełniany elektronicznie. Następnie uczniowie zaznajomili się z pracownią analiz lekarskich, gdzie badania przeprowadzane są wyłącznie na sprzęcie jednorazowym, a odczyt dokonywany jest w ciągu kilku minut. Kolejnym omówionym etapem był gabinet lekarski, gdzie dokonywana jest ocena informacji zawartych w kwestionariuszu, przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe, a następnie kwalifikacja do oddania krwi.

Następnie uczniowie mieli możliwość zobaczenia i poznania wyposażenia stanowisk do oddawania krwi. Niewątpliwe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła możliwość obserwacji samego procesu oddawania krwi przez dawców. Ostatnimi etapami spotkania była wizyty w miejscach tzw. „szczególnych” gdzie krew jest poddawana obróbce, gdzie krew jest przechowywana w odpowiednich bardzo niskich temperaturach, a następnie dystrybuowana do szpitali, klinik oraz instytucji dokonujących operacji, przeszczepów i innych zabiegów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group