Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 4683
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zadbany zamek

Poniedziałek, 14 listopada 2022, 13:28
Autor: red
Wałbrzych: Zadbany zamek
Fot. użyczone
Wałbrzyski zamek został nagrodzony w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem. Prestiżową nagrodę w dorocznym konkursie przyznają wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W Centrum Prasowym w Warszawie odebrała ją dziś z rąk generalnego konserwatora zabytków prezeska Książa, Anna Żabska.

W uzasadnieniu podpisanym przez generalnego konserwatora zabytków, dra Jarosława Sellina, możemy przeczytać:
„Kategoria Specjalna – właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Nagroda dla Zamku Książ w Wałbrzychu, Sp.z o.o. za wieloletnią, kompleksową opiekę jednostki samorządu lokalnego nad zamkiem Książ – jednym z największych zespołów zamkowych w Polsce, zmierzającą do poprawy stanu obiektu, za systematycznie prowadzone prace badawcze, remontowe i konserwatorskie oraz podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu”

Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

- To sukces całego naszego zespołu, a także naszych poprzedników, którzy pracowali w Zamku Książ przez ostanie 10 lat – wyjaśnia prezes Anna Żabska, która kieruje Książem od 2017 roku.

W 2022 roku zgłoszono 100 zabytków, z których jury, po ocenie formalnej, zakwalifikowało do konkursu 88 obiektów z 12 województw. Laureatami w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem zostały: kamienica modernistyczna przy Al. Kościuszki 14 w Częstochowie oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

- Bardzo cieszy, że nagrodę specjalną otrzymał Zamek Książ, który został przed laty odważnie przejęty przez lokalny samorząd. Od trzech dekad jest systematycznie remontowany, konserwowany i wzorowo zarządzany. Stanowi pod tym względem ważny przykład w regionie, ale i w całym kraju. Nie zagospodarujemy zabytków bez udziału samorządów, a zarządzany przez miejską spółkę Książ pokazuje, że obiekt można z sukcesem poddawać systematycznej konserwacji, promować miasto przy jego udziale oraz generować przychody kompensujące koszty utrzymania, pracowników, a nawet częściowo remontów i adaptacji – wyjaśnia wieloletnia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group