Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Środa, 10 września 2014, 15:05
Aktualizacja: Sobota, 13 września 2014, 22:32
Autor: organizatorzy/opr.red.
REGION, Sokołowsko: Zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
Fot. Marcin Polak/organizatorzy
7 września w niedzielę zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez cały weekend Sokołowsko, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami. Na festiwal, dedykowany twórcy „Amatora”, przybyli ludzie filmu, kultury i młodzi pasjonaci kina. W kinoteatrze Zdrowie oraz trzech kinach plenerowych uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych panelach dyskusyjnych.

„Amator” został zaprezentowany na festiwalu, w 35-lecie jego premiery, w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosił wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej – „Czy świat zmontowany jest wiarygodny”. Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, dla których praca z Kieślowskim stała się przełomem, zmieniającym ich życie w pasję tworzenia.

Po raz kolejny goszczono na festiwalu Panią Marię Kieślowską, żonę Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu jego przyjaciół i współpracowników. Jerzy Stuhr, gość specjalny festiwalu, podczas spotkania z publicznością w kinoteatrze Zdrowie o swojej roli w „Amatorze” powiedział:

-To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizerunek, z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej, że „Amatora” kręciliśmy po równie ważnym dla mnie „Wodzireju”. „Amator” odwracał ten wizerunek. Pokazywał mnie z zupełnie innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomagał.

Podczas uroczystej gali, wyreżyserowanej przez Magdalenę Łazarkiewicz, Jerzy Stuhr przeczytał początkowy fragment noweli filmowej „Amator” zarysowującej przeszłość głównego bohatera. Przypomniało to widzom, że dla
Kieślowskiego najważniejsza w filmie była wiarygodność.

Trzeciego dnia festiwalu, w wypełnionej po brzegi widowni Kinoteatru Zdrowie, odbyło się spotkanie Jerzego Stuhra z publicznością. Wybitny aktor opowiedział wiele nieznanych dotąd anegdot związanych z powstawaniem
filmu „Amator”. Wieczorem na scenie Kinoteatru Zdrowie odbyło się specjalne wydarzenie festiwalu monodram „Kontrabasita” Patricka Süskinda, z którym Jerzy Stuhr od wielu lat odwiedza sceny całego świata.

Filmy 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski prezentowane były w blokach tematycznych „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”,
„Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”, a dyskusje festiwalowe toczyły się wokół motta „Świat zmontowany”.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących. W namiocie festiwalowym publiczność odpowiadała na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – odpowiedzi ludzi z całego świata na trzy pytania Kieślowskiego: Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał?

W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiony został spektakl „Opowieści plemienne” w reżyserii Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas
festiwalu odbył się również finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.

Podczas trzech dni 4. edycji Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział ponad 2000 uczestników. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych twórców filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group