Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2503
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast na cmentarz – przed monitor?...

Wiadomości: REGION, Głuszyca, Świebodzice
Niedziela, 1 listopada 2009, 9:51
Aktualizacja: 13:51
Autor: KŁ/Legniczka
Fot. www.polskie–cmentarze.com
W Głuszycy i Świebodzicach można „odwiedzać” zmarłych przez Internet.

Jak tłumaczą twórcy grobonet.pl, krewni ludzi zmarłych, którzy pracują w odległym miejscu bądź poza granicami miasta, mają możliwość odwiedzenia przez Internet grobów swoich zmarłych.

Grobonet to wyszukiwarka, dzięki której można odnaleźć swoich zmarłych krewnych. W specjalnym systemie należy wpisać imię i nazwisko osoby zmarłej, jej datę urodzenia i śmierci, a wówczas dowiemy się, na jakim cmentarzu jest pochowana, zobaczymy mapkę alejki oraz zdjęcie nagrobka.

Inwestorami takich sieci są samorządy bądź zarządcy cmentarzy. Dlaczego gminy w ogóle decydują się na taka usługę? - Bardzo często jest tak, że krewni zmarłych nie mogą przyjechać na groby bliskich - tłumaczy Elżbieta Chilińska zarządca cmentarza w Głuszycy.
- Usługa grobonet pozwala im zobaczyć grób, zapalić znicz czy nawet zamówić kwiaty. Ponadto usługa ułatwia pracę administracji cmentarza w kwestii lokalizacji grobów, o które pytają przyjezdni. Dotąd, żeby znaleźć groby, o które pytano trzeba było przeszukać kilka stron dokumentów. Teraz wystarczy wpisać imię i nazwisko osoby zmarłej, datę urodzin i śmierci i adres cmentarza – dodaje kobieta.

Na Dolnym Śląsku w sieci grobonetu funkcjonuje już kilka cmentarzy. – Istniejemy m.in. w Świebodzicach, Głuszycy, Polkowicach, Oławie czy Sycowie - opowiada Bartłomiej Musialik. - Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona wyszukiwarka w Kamiennej Górze. System grobonet obejmuje przeszło 350 000 pochowanych na terenie całej Polski od Świnoujścia do Krosna na Podkarpaciu. Do wdrożenia są gotowe Kąty Wrocławskie i Miłkowice koło Legnicy – dodaje mężczyzna.

Adres strony: www.polskie-cmentarze.com

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group