Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2624
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zaprezentowali kolejny tom „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”

Wtorek, 19 grudnia 2017, 10:35
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Zaprezentowali kolejny tom „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”
Fot. Piotr Skomorokiewicz
W poniedziałek, 19 grudnia w Klubie Montownia w Starej Kopalni odbyła się prezentacja V tomu „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”.

Spotkanie było nie tylko okazją do zaprezentowania najnowszego tomu, ale również do podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do wydania już piątej części tej kroniki. W Starej Kopalni obecni byli m.in. prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Jan Jędrasik oraz autorzy artykułów i inne osoby zaangażowane w pracę nad najnowszym tomem.
- Dobrze, że są tacy ludzie, którzy mają czas i chęć, żeby opisać to, co dzieje się w naszym mieście. Do tego trzeba mieć serce i dobrze, że mają je autorzy i inne osoby pracujące przy kronice. Jeśli nie spiszemy tego teraz, to pewnie nie zrobimy tego już nigdy. Cieszę się, że te teksty powstają – powiedział Roman Szełemej.

Tom V liczy 288 stron i podzielony jest na cztery działy tematyczne. Najliczniejszy pod względem artykułów jest dział „Historia i Rozwój Miasta”, który zawiera sześć artykułów. Dział „Życie Kulturalne i Religijne” liczy trzy artykuły. Dwa artykuły dotyczą „Szkolnictwa i Edukacji”, a jeden „Architektury i budownictwa”. Ponadto w najnowszym tomie znaleźć można dwa artykuły popularnonaukowe i jeden przyczynek. Nad wspomnianą treścią pracowało 15 autorów, politolog dr Małgorzata Babińska, bibliolog dr Sylwia Bielawska, historyk dr Monika Bronowicka, ekonomista prof. dr hab. Stanisław Czaja, ekonomista dr Beata Detyna, archeolog mgr Marcin Kuleszo, bibliotekarz mgr Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, architekt i urbanista dr inż. Mieczysław Leniartek, historyk dr hab. Romuald Łuczyński, historyk mgr Piotr Mizera, ekonomista dr Beata Mroczek-Czetwertyńska, historyk kultury fizycznej dr Kazimierz Niemierka, historyk kościoła dr Tomasz Nochowicz, pedagog dr Anna Tutaj i socjolog dr Jerzy Tutaj.

Pierwszy tom rocznika „Nowa Kronika Wałbrzyska” ukazał się pod koniec 2013 roku. Ogółem liczy 1474 strony. 85 tekstów składających się na całość „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” napisało 43 autorów.

Po części oficjalnej, podobnie jak przy okazji prezentacji poprzednich tomów uczestnicy spotkania mogli skosztować tortu przygotowanego na tę okazję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group