Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 2734
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasłużeni dla Powiatu Wałbrzyskiego

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 28 października 2011, 11:04
Aktualizacja: 11:08
Autor: Sven
Fot. Sven
Na piątkowej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego za szczególne zasługi i działalność na rzecz mieszkańców naszego regionu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” odebrali: Tadeusz Skrężyna i Sławomir Suchocki.

Poniżej prezentujemy zasługi obu panów, które znalazły się w uzasadnieniu uchwały nadającej im tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”.

Tadeusz Skrężyna, działa na rzecz miasta Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego od 1946 roku. W latach 1993–2003 był Przewodniczącym Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, wcześniej piastował kolejno stanowiska: dyrektora w Zarządzie Budynków Miejskich oraz dyrektora w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. W dalszym ciągu udziela się społecznie.

Jest współzałożycielem i członkiem Zarządu Fundacji Rozwoju Filharmonii w Wałbrzychu. Udziela porad prawnych przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej we Wrocławiu oraz aktywistą Koła tego Stowarzyszenia w Wałbrzychu. Do swoich sukcesów może zaliczyć powstanie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W czasie, kiedy był dyrektorem Budynków Mieszkalnych wraz ze swoją ekipą remontową przeprowadził remont kapitalny, budując dużą scenę w ówczesnym klubie, a także przygotował w sąsiednim budynku mieszkania dla artystów.

Z jego inicjatywy w 2007 roku powstała niezapomniana wystawa pn. „Przemysł w Zagłębiu Borysławskim na fotografii”. Wystawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, powiatu i całego regionu. Fotografie na wystawie były eksponowane w okresie od 10 sierpnia do 30 listopada 2007 roku. To z jego inicjatywy doszło do podpisania umowy o współpracy między miastami Wałbrzych, a Borysławiem na Ukrainie. Współpraca ta skupia się na zagadnieniach dotyczących gospodarki komunalnej, szkolnictwa, kultury, pomocy społecznej, sportu, ochrony środowiska oraz turystyki. Do realizacji niniejszego porozumienia włączani będą byli mieszkańcy Borysławia, zamieszkali obecnie w Wałbrzychu, a także mieszkańcy Borysławia i jego okolic, przyznający się do języka, kultury i tradycji polskiej.

Pomimo swoich lat – w marcu tego roku obchodził 90 urodziny – w dalszym ciągu jest aktywnym mieszkańcem i wyjątkowym „ambasadorem” Powiatu Wałbrzyskiego. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród resortowych i państwowych.

Rada Powiatu - biorąc pod uwagę działalność prowadzoną przez całe dotychczasowe życie Pana Tadeusza Skrężyny - ma zaszczyt uhonorować tak wyjątkowego mieszkańca naszego regionu tytułem „Zasłużonego dla Powiatu Wałbrzyskiego”.

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Suchocki jest specjalistą ginekologii i położnictwa, autorytetem wśród lekarzy Powiatu Wałbrzyskiego, dyrektorem ds. medycznych w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno–Położniczym im. Edmunda Biernackiego w Wałbrzychu. Ponadto prof. Sławomir Suchocki jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Wiceprzewodniczącym Zarządu Sekcji Onkologicznej PTG, Przewodniczącym Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.

Od 1984 roku jest organizatorem ogólnopolskich sympozjów naukowych oraz recenzentem projektów badawczych zgłaszanych do Komitetu Badań Naukowych. Pod kierunkiem prof. Sławomira Suchockiego specjalizacje uzyskało 25 lekarzy, jest także promotorem przewodów doktorskich na Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Autor 70. publikacji naukowych, 5. kazuistycznych dotyczących monitorowania biofizycznego płodu, diagnostyki USG ruchów oddechowych płodu, analiz przyczyn niekorzystnego zakończenia ciąży z grupy ryzyka położniczego, profilaktyki konfliktu serologicznego, analiz przyczyn krwotoków okołoporodowych, czynników ryzyka i epidemiologii nowotworów narządów płciowych kobiety, doskonalenia organizacji opieki nad matką i dzieckiem.

W latach 90. XX w. prof. Sławomir Suchocki wdrażał w ginekologii nowoczesne metody laparoskopowe, histeroskopowe, zabiegi TVT,
w położnictwie - nowoczesne metody biofizycznego monitorowania płodu oraz porody w wodzie, w znieczuleniu i rodzinne.

Specjalistyczny Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Wałbrzychu pod kierownictwem profesora Sławomira Suchockiego przeszedł gruntowny remont, co podniosło standard placówki, a tym samym stworzone zostały lepsze warunki opieki nad kobietami w ciąży i w czasie połogu oraz noworodkami. Szpital objęty został programem „Rodzić po ludzku”. Obecnie jest jednym z najlepszych szpitali na Dolnym Śląsku.

Profesor Sławomir Suchocki, jako dyrektor medyczny szpitala, zadbał o zatrudnienie odpowiedniej liczby anestezjologów, co pozwoliło na zastosowanie odpowiedniego znieczulenia ułatwiającego poród bez bólu, a tym samym zmniejszenie liczby cesarskich cięć.

Dla Pana profesora zawsze najważniejszy był pacjent, jego bezpieczeństwo i dobre warunki podczas pobytu w szpitalu. Zawsze podkreślał, że obowiązkiem lekarza jest zrobić wszystko, żeby cierpienie podczas porodu nie było tak dokuczliwe.

Przyznanie Panu Profesorowi Sławomirowi Suchockiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” jest w pełni uzasadnione, gdyż Jego praca oraz szeroka wiedza medyczna w znaczny sposób przyczyniły się do poprawy warunków rodzenia, poprzez wprowadzenie do położnictwa nowoczesnych metod biofizycznego monitorowania płodu oraz porodów w wodzie, w znieczuleniu, jak również porodów rodzinnych. Dorobek zawodowy i naukowy Pana Profesora stanowi bezcenny wkład wniesiony w rozwój medycyny w dziedzinie położniczo – ginekologicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ola 28-10-2011 14:04
A ten pan tam w tyle koło prezydenta Nowczyka to chyba byłe wicestarosta co ongiś jechał po pijaku i miał wypadek a potem powiedział, że to jego syn prowadził czy się mylę?
~zorientowany 28-10-2011 16:21
Masz rację Olu ,to były starosta , ten pijacyna co po pianemu jeżdził i spowodował wypadek. Potem głupio się tłumaczył jak dziecko. Teraz wielki pan dyrektor. Wstydu dziad nie ma pokazując się na zdjęciach. Powinien zaszyć się pod ziemię i ludziom na oczy nie pokazywać. Kompromitacja na całej linii.
~Bezstronny obserwator 28-10-2011 16:29
Kiedy powstanie klasyfikacja "Zadłużeni dla powiatu"? Macie jakieś propozycje?
~lucha1 28-10-2011 19:31
Obleśna pijaczyna, prawda wstydu nie ma.
~wyborca 28-10-2011 20:40
A który z nich ma ambicje i honor. Sza..o i tyle.
~benkmen 28-10-2011 23:17
Bezstronny Obserwator - za wyjątkowo trafną i dowcipną ocenę stanu finansowego Wałbrzycha należy ci się bez wątpienia nagroda Pulitzera.
~Kaśka 28-10-2011 23:52
Ja już typuję na zasłużonego dla Wałbrzycha Romana Szełemeja - zasługi - wzrost bezrobocia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group