Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 5368
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Zastanawiasz się nad najbardziej odpowiednią elewacją? Kilka podpowiedzi

Poniedziałek, 8 lipca 2019, 5:07
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 13:19
Autor: red
Kraj: Zastanawiasz się nad najbardziej odpowiednią elewacją? Kilka podpowiedzi
Fot. użyczone
Elewacji nowo wznoszonych bądź remontowanych obiektów nie poświęca się zwykle w naszym kraju szczególnej uwagi. Wszędzie królują zatem przede wszystkim różnokolorowe tynki, nierzadko w odcieniach pastelowych. Przemierzaniu ulic wielu miejscowości towarzyszy więc niekiedy dojmująca monotonia. Jakimś uzasadnieniem tego stanu rzeczy jest fakt, że jest to prostu rozwiązanie najmniej kosztowne. Warto jednak zastanowić się nad kilkoma innymi propozycjami.

Stwórz obiekt, jakiego próżno szukać w całej okolicy

Elewacja pełni różne funkcje. Przede wszystkim jest pierwszą barierą stawiającą czoła warunkom zewnętrznym i chroniącą warstwę ocieplenia jeśli zastosowano np. styropian. Nie mniej istotne są jednak także kwestie estetyczne – tutaj tynk odkrywa swoje wady nawet już po kilku latach, wymagając niełatwego często czyszczenia, a nierzadko napraw uszkodzeń mechanicznych, których dokonanie może być trudne do ukrycia bez ponownego malowania całości. Coraz częściej sięgamy więc po zupełnie inne rozwiązania, zarówno nawiązujące do tradycji, jak i całkowicie nowe.

Jednym z ciekawszych jest bez wątpienia beton architektoniczny na elewacje, który pierwsza zaczęła w naszym kraju wytwarzać firma VHCT. Jest wysoce odporny na wpływ czynników atmosferycznych i niekłopotliwy w konserwacji Możliwości jakie oferuje w zakresie estetyki są bardzo szerokie – wcale nie muszą to być całkowicie płaskie płyty. Szeroki wybór dostępnych dziś wzorów powierzchni i kolorów sprawia, że z jego użyciem da się stworzyć elewacje o diametralnie różnych stylistykach. Może to być zarówno materiał dominujący, jak i pewnego rodzaju akcent, jako że dobrze komponuje się z innymi, np. drewnem, cegłami czy szkłem. Co ważne, nie ma przeszkód, by zastosować go na ścianie z ociepleniem lekkim – instaluje się wówczas specjalny stelaż
Niewątpliwie widokiem, jaki kojarzy nam się z nowoczesnością, jest także wspomniane już szkło. Duże przeszklenia wpływają na estetykę zarówno z zewnątrz, nadając bryle domu lekkości, jak i wewnątrz, podwieszając pomieszczenia optycznie, a przede wszystkim zapewniające znakomity dostęp naturalnego światła, co sprzyja dobremu samopoczuciu jego użytkowników. Świetnie komponuje się zwłaszcza z betonem.

Siła tradycji nigdy nie maleje

Obserwujemy obecnie także spore zainteresowanie wykorzystaniem na elewacjach obiektów o najróżniejszym przeznaczeniu drewna i to także na budynkach utrzymanych w stylu zdecydowanie nowoczesnym. Znakomity, tradycyjny z kolei efekt można uzyskać stosując jednocześnie kamień, który ze względu na swoje rozmaite odmiany i odcienie jest materiałem oferującym projektantom bardzo szerokie pole do popisu.

I wreszcie, podobnie wszechstronna aranżacyjnie cegła i imitujące ją płytki umożliwiające przeobrażenie obiektu już istniejącego. Elewacja klinkierowa nie należy do tanich, jednak jest ceniona za ponadczasowy wygląd i właściwą spiekom ceramicznym trwałość. Trzeba jednak umieć ją dobrze wykonać i zabezpieczyć przed wilgocią skutkującą uporczywie powracającymi białymi zaciekami.
Możliwości jest zatem bardzo wiele, zarówno dla tych, którzy przywiązani są do form zachowawczych, jak i gotowych na te bardziej odważne. Najważniejsze, by atrakcyjnemu wyglądowi towarzyszyła odporność na trudy użytkowania i łatwość usuwania zanieczyszczeń.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group