Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 4268
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zbigniew Bródka w Aqua–Zdroju

Piątek, 2 maja 2014, 15:25
Aktualizacja: Sobota, 3 maja 2014, 7:21
Autor: red.
Wałbrzych: Zbigniew Bródka w Aqua–Zdroju
Fot. Robert Bajek
Wczoraj podczas inauguracji długiego weekendu na sportowo w wałbrzyskim Aqua–Zdroju pojawił się Mistrz Olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi – Zbigniew Bródka, który zwiedzał obiekt, zdradzał tajemnice techniki poruszania się na rolkach, opowiadał o sobie i o swoim sukcesie a także rozdawał fanom autografy.

- Chciałbym pogratulować Panu Prezydentowi świetnego obiektu. Jest to hala naprawdę na miarę światową. Ważne jest to, że kilka dyscyplin można uprawiać w jednym miejscu. Zaplecze hotelowe dodatkowo ułatwia tutaj przygotowania. Żałuję tylko, że nie jest to hala lodowa, ale Pan Prezydent powiedział, że wszystko przed nami. Zachęcam do wybudowania toru wrotkarskiego przy takim kompleksie. Tor odkryty o długości 220 metrów byłby znakomitym uzupełnieniem tego kompleksu. Mogliby przyjechać łyżwiarze, wrotkarze. Pewnie zgrupowania kadry narodowej byłyby tutaj codziennością - powiedział Zbigniew Bródka po zwiedzeniu Aqua-Zdroju

Na przybyłych do wałbrzyskiego Aqua-Zdroju gości czekało wiele atrakcji - odbyły się bowiem pokazowe zawody w jeździe na rolkach, z udziałem Zbigniewa Bródki. W zawodach udział mógł wziąć każdy - niezależnie od wieku. Mistrz Olimpijski wziął też, wspólnie z wałbrzyskim olimpijczykiem Romanem Magdziarczykiem, udział w pozakonkursowych konkurencjach sportowych, udzielił zebranym lekcji techniki poruszania się na rolkach a także namawiał i zachęcał wszystkich, a zwłaszcza dzieci i młodzież do aktywności fizycznej i do uprawiania różnych dyscyplin sportu.

Zbigniew Bródka opowiadał też o sobie, początkach fascynacji łyżwiarstwem, treningach i swojej drodze do Mistrzostwa Olimpijskiego:

-Sprawcą wszystkiego był mój pierwszy trener - Mieczysław Szymajda. Zaraził mnie do uprawiania łyżwiarstwa, najpierw rekreacyjnego. Pierwsze kroki stawiałem dzięki mojemu tacie, który zaprowadził mnie na lodowisko. Było to lodowisko stworzone na boisku asfaltowym do piłki ręcznej. Tam trener wylewał wodę, aby powstało lodowisko. Warunki były niełatwe. Początkowo były to łyżwy krótkie, hokejowe, na których się ścigaliśmy. Następnie zaraziliśmy się short-trackiem. Próbowaliśmy zdobyć jak najlepszy sprzęt, żeby się rozwijać. Było to dla nas świetną zabawą i dużą motywacją do tego, żeby uprawiać tę dyscyplinę. Na drodze do Mistrzostwa Olimpijskiego musiałem przezwyciężyć wiele trudności. Zawsze wyznaczałem sobie cel. Czy to były zawody rangi mistrzostw województwa czy zawody ogólnopolskie a później Mistrzostwa Europy - zawsze stawiałem sobie przed zawodami jakieś założenie minimum. Starałem się, wierzyłem, że ten cel można osiągnąć. Jeżeli chodzi o przygotowanie wydolnościowe bazuję głównie na rowerze i na wrotkach. Codziennie trenuję. W tygodniu jeżdżę na rowerze i na wrotkach. Uzupełnieniem jest trening siłowy i biegowy.

Mistrz Olimpijski mówił również o emocjach związanych ze zdobyciem tytułu:

-Jest to niesamowite przeżycie. Całe życie przygotowywałem się do tego medalu, do tego sukcesu. Człowiek po przejeździe nie może uwierzyć w to, co się stało. Dopiero po tym jak dostanie ten medal do rąk własnych zaczyna sobie uświadamiać, że to się stało i że ten sukces jest tak wielki. To jest niesamowite. Łza się w oku kręci. Tak naprawdę mimo tego, że jestem facetem, nogi się uginają. Dla mnie to niesamowite przeżycie, kiedy dzieci rysują jak jestem na podium, czy wygrywam. One to w sposób szczególny przeżywają, pokazują swoją radość.

Zbigniew Bródka - Mistrz Olimpijski w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów z Soczi karierę zaczynał w UKS Błyskawica Domaniewice. Kolejnym jego klubem był AZS Politechnika Opole. Kilkanaście razy zdobywał tytuł Mistrza Polski. Zawodowo jest strażakiem w PSP w Łowiczu. Od lutego br. jest honorowym obywatelem Łowicza, otrzymał też tytuł „Łowiczanina Roku 2013".

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group