Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3240
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zmarł Jerzy Orabczuk

Sobota, 4 maja 2024, 9:57
Aktualizacja: 10:58
Autor: Wacław Kwieciński
Wałbrzych: Zmarł Jerzy Orabczuk
Fot. Związek Sybiraków
Z wielkim bólem przychodzi nam ogłosić, że dziś nad ranem na Wieczną Syberyjską Wartę odszedł nasz najbardziej zasłużony członek naszego wałbrzyskiego Oddziału Związku Sybiraków – Prezes Koła ZS w Strzegomiu Jerzy Orabczuk.

𝗝𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗢𝗿𝗮𝗯𝗰𝘇𝘂𝗸 się 1 maja 1932 r. w Stanisławowie (Ukraina), gdzie mieszkał wraz z rodzicami oraz trzema siostrami. Nocą 10 lutego 1940 r. Państwo Orabczukowie wraz z innymi polskimi rodzinami zostali deportowani przez żołnierzy NKWD na daleki Sybir do miejscowości Tomsk. Jerzy Orabczuk w wieku ośmiu lat zachorował ciężko na zapalenie płuc w związku z czym został zabrany do szpitala, a stamtąd trafił do domu dziecka w Winiesiejsku, w którym przebywał do 1942 roku. Po odnalezieniu przez starszą siostrę wrócił z nią do rodziców, którzy przebywali w Krasnyjar nad rzeką Ob. Tam wraz z innymi dziećmi został skierowany do pracy przy kuciu przerębli. Jednocześnie rozpoczął naukę w szkole, której celem było "wykorzenienie polskości". Następnie został skierowany do nauki zawodu elektryka w Technikum Elektrycznym w Nowosybirsku. Dzięki nabytym umiejętnościom został zatrudniony jako brygadzista elektryków.

Po 18 latach katorżniczej pracy w roku 1958 Jerzy Orabczuk wrócił do Polski. Zatrzymał się w Złotoryi, gdzie poznał swoją żonę Aleksandrę Sokołowską oraz otrzymał nakaz pracy w Zakładach Radiowych DIORA w Dzierżoniowie. Początkowo zamieszkali u rodziców Pani Aleksandry w Bielawie, ale po krótkim czasie przenieśli się do Strzegomia.

Po przepracowaniu kilkudziesięciu lat przeszedł na emeryturę i cały swój czas i energię życiową poświęcił pracy na rzecz jednoczenia wszystkich Sybiraków.

Z jego inicjatywy 1 września 2000 r. powstało Koło Związku Sybiraków w Strzegomiu. Jego prezesem został Jerzy Orabczuk, który funkcję tę pełnił do dnia dzisiejszego. Pełnił on również do końca funkcję Wiceprezesa Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

Jerzy Orabczuk był inicjatorem wielu ciekawych przedsięwzięć na terenie gminy Strzegom, upamiętniających katorgę wysiedlonych na Sybir. Dzięki jego niestrudzonym staraniom strzegomscy Sybiracy mają swój sztandar, powstał w Strzegomiu pomnik Bezimiennej Matki Sybiraczki oraz Skwer Sybiraków.

Również miasto Strzegom nadało ś.p. Jerzemu Orabczukowi tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia.

Wielopłaszczyznowa działalność Kolegi Jerzego Orabczuka została doceniona przez różne środowiska. Został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Najważniejsze to:
- Odznaka Honorowego Sybiraka przyznana przez Zarząd Główny Związku Sybiraków (18.01.1994r.),
- Krzyż Więźnia Politycznego przyznany przez Prezydium Stowarzyszenia Polskich Więźniów Politycznych (15.08.1997 r.),
- Krzyż Zasługi przyznany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny (1997 r.),
- Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (14.12.1999 r.),
- Krzyż Zesłańca Sybiru przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (25.02.2005r.),
- medal "Pro Memoria" (2006 r.),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1.08.2008 r.),
- Srebrny Medal Zasług dla Związku Oficerów Rezerwy przyznany przez Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy RP (29.11.2010 r.),
- medal pamiątkowy za wspieranie inicjatyw związanych z kultywowaniem pamięci przyznany przez 10 Opolską Brygadę Logistyczną im. płk Piotra Wysockiego (14.02.2012 r.)
-Medal Pro Patria
-Medal Pro Bono Poloniae
-Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ( to najwyższe odznaczenie dla członka wałbrzyskiego Oddziału)
-Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Opracowanie tekstu: Ag i Wacław Kwieciński

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
19
86%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group