Czwartek, 29 października
Imieniny: Wioletty, Jacka
Czytających: 1850
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmiany nazw wałbrzyskich ulic

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 sierpnia 2017, 15:24
Aktualizacja: Środa, 2 sierpnia 2017, 9:28
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną 13 wałbrzyskich ulic otrzymało nowe, konsultowane z mieszkańcami nazwy. Dziś odbyło się symboliczne odsłonięcie tablicy ulicowej i tym samym Plac Wery Kostrzewy zmienił nazwę na Plac Powstańców Warszawy.

- Plac Powstańców Warszawy to jest nowa nazwa jednego z najładniejszych placów w dzielnicy Nowe Miasto. Za zmiana nazwy była konsultowana ze społecznością Nowego Miasta i podjęta przez Radę Miasta w sposób jednogłośny. Dzień symboliczny - 1 sierpnia. Podjąłem decyzję, aby zaprosić tu wszystkie organizacje, które mają w swojej działalności wspieranie inicjatyw historycznych - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Warto przypomnieć, że uchwalona przez Sejm RP ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej nakładała na gminy obowiązek dokonania zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje lub wydarzenia objęte cytowaną ustawą. Ustawa określa ostateczny termin zmian nazw na dzień 31 sierpnia 2017 roku. W tej sprawie w Wałbrzychu od 18 do 25 kwietnia przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami. Mieszkańcy za pomocą ankiet opowiadali się za proponowaną, konsultowaną również z Instytutem Pamięci Narodowej nazwą, która bardziej im odpowiada.

- To że w wielu miejscach naszego kraju, także w Wałbrzychu, na kanwie czy to ustawy dekomunizacyjnej, czy działalności radnych, powstają takie miejsca pamięci, punkty historycznej pamięci, zasługuje na najwyższe uznanie. Dzisiejsza data, to trzeba powiedzieć z całą świadomością, to kolejny powód do tego, abyśmy stanowili jedność - powiedział Kamil Zieliński - Wicewojewoda Dolnośląski.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group