Poniedziałek, 2 sierpnia
Imieniny: Gustawa, Kariny, Marii
Czytających: 4040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Znaczna podwyżka

Sobota, 26 października 2019, 13:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 października 2019, 8:19
Autor: red
Wałbrzych: Znaczna podwyżka
Fot. red
Na najbliższej sesji, wałbrzyscy radni podejmą uchwałę w sprawie cen za wywóz odpadów. Czeka nas prawdopodobnie znaczny wzrost cen za te usługi.

Od dłuższego czasu media ogólnopolskie informują opinię publiczną o planowanej, ale nieuniknionej, podwyżce cen za wywóz odpadów komunalnych. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Wałbrzychu. Kryteria segregacji odpadów narzucane samorządom odgórnie, są coraz bardziej wymagające i restrykcyjne. Te gminy oraz ich mieszkańcy, którzy do tego się nie przystosują, muszą liczyć się z wyższymi cenami za wywóz odpadów komunalnych. W Wałbrzychu w 2015 roku podjęto uchwałę, na mocy której mieszkańcy płacili za wywóz śmieci 12 zł miesięcznie od osoby, jeśli były one sortowane i 20 zł, jeśli były niesortowane.

Nowy projekt uchwały, który zostanie poddany pod głosowanie podczas wtorkowej sesji, zakłada znaczący wzrost cen, bowiem 1 osoba będzie płacić 27 zł miesięcznie za odpady sortowane, a 54 zł miesięcznie za niesortowane. Uchwała ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Przeprowadzona analiza finansowa systemu gospodarki odpadami i kalkulacja opłaty za gospodarowanie odpadami wykazała, że niezbędnym dla zbilansowania systemu finansowania odbioru i zagospodarowania zbieranych odpadów komunalnych jest podwyżka opłat. Koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w całej Polsce, na przestrzeni kilku lat sukcesywnie wzrastają.

Głównymi czynnikami wpływającymi na znaczący wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania
odpadów komunalnych są:
- wzrost opłaty za składowanie odpadów;
- wzrost ceny zagospodarowania frakcji "nadsita";
- wzrost minimalnego wynagrodzenia;
- skokowy wzrost cen paliw i energii;
- koszt dostosowania instalacji do nowych przepisów (zabezpieczenie roszczeń, monitoring wizyjny, nowe przepisy p. poż.)

W roku 2020 przewiduje się wzrost ilości odbieranych odpadów komunalnych, w tym odpadów z tworzyw sztucznych. Ciągły wzrost ilości odbieranych odpadów komunalnych, przede wszystkim zmieszanych odpadów komunalnych, w znacznym stopniu przekłada się na obecny wzrost cen.

Twoja reakcja na artykuł?

9
7%
Cieszy
1
1%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
2%
Smuci
20
16%
Złości
96
75%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (75) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group