• Piątek, 20 września 2019
  • Godz. 15:55
  • Imieniny: Eustachego, Euzebii, Filipiny
  • Czytających: 2932
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Znakowanie grobu por. Dłutka

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 10:29
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na cmentarzu przy ulicy Przemysłowej w Wałbrzychu odbyła się uroczystość znakowania grobu por. Jana Dłutka – kapelmistrza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Znakowanie grobu por. Jana Dłutka, który niejednokrotnie wsławił się odwagą i bohaterstwem w walce, odbyło się w ramach akcji "Ocalamy", stanowiącej projekt Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Andrzeja Drogonia: "Ocalamy pamięć o obrońcach Ojczyzny". Akcja została zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości oprócz Wojewody i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej udział wzięli również ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Akcja "Ocalamy" polega na symbolicznym znakowaniu grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, pochowanych na terenie Dolnego Śląska, za pomocą specjalnych tablic. W tym roku znakowane są groby uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, czyli między innymi groby Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej. W kolejnych latach uhonorowane zostaną miejsca pochówku żołnierzy Września 39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, a także ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 roku.

Co ważne mieszkańcy Dolnego Śląska poprzez formularz znajdujący się na stronie www.ocalamy.pl, mailowo: ocalamy@duw.pl lub pocztą tradycyjną pisząc na adres: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, ul. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody mogą zgłaszać miejsca pochówku osób, które kwalifikują się do tego, aby zostały oznakowane.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
2
22%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Moherowy Pisior 10-12-2018 16:45
Znakowanie znakowaniem, ale wypadało by grób opłacić.
~Polak 21-12-2018 14:54
Nie żartuj, ,,przecież im się należy,,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group