Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2738
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Środa, 1 marca 2017, 11:27
Aktualizacja: 11:30
Autor: red
Kraj: 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. użyczone
Dzień 1 marca jest świętem państwowym od 2011 roku.

Droga to ustanowienia tego święta była długa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w jednej ze swoich uchwał w 2001 roku, docenił „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”, jednak w ślad za tym nie podjęto dalszych działań legislacyjnych.

W 2009 roku przedstawiciele organizacji kombatanckich, skupiających głównie żołnierzy takich formacji jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Ruch Oporu Armii Krajowej, Narodowe Sił Zbrojne, Konspiracyjne Wojsko Polskie i innych wraz z władzami samorządowymi miasta Opola wyszły z inicjatywą ustanowienia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Pomysł wsparły kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Z inicjatywą ustawodawczą wystąpił ś.p. prezydent Lech Kaczyński i była to jedna z ostatnich jego inicjatyw ustawodawczych, podjęta tuż przed tragiczną śmiercią. Sejm 3 lutego 2011 r. przyjął ustawę niemal jednogłośnie. Za jej uchwaleniem głosowało 406 posłów na 417 głosujących. Ustawę, w dniu 9 lutego 2011 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. W preambule do niej zapisano: „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

O wywieszenie flagi w ten dzień apeluje Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

- Bądźmy tego dnia z żołnierzami wyklętymi i przypominajmy młodym pokoleniom o tym, że idee patriotyczne należy godnie pielęgnować. To jest dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Niech ten dzień będzie wyrazem hołdy dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie naszej ojczyzny.

ŹRÓDŁO: www.jaworzyna.net/www.dobromierz.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group