Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3858
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 1000 pluszaków 40 minut

Czwartek, 26 listopada 2009, 8:37
Aktualizacja: 9:12
Autor: Dominika Krawczyk
Wałbrzych: 1000 pluszaków 40 minut
Fot. Daniel Wawryniewicz
Chyba nikt nie spodziewał się, że akcja "Podziel się misiem", odniesie aż tak duży sukces. Zbierane tygodniami maskotki, które wałbrzyszanie znosili do Biblioteki pod Atlantami, rozeszły się w błyskawicznym tempie.

Wczoraj w Światowy Dzień Pluszowego Misia, oddział dziecięcy BPA i koło wałbrzyskie Stowarzyszenia Projekt: Polska przeprowadzili akcję, której celem było przekazanie niepotrzebnych już zabawek nowym właścicielom. Każde dziecko, które od godziny 13 pojawiło się na rynku, mogło wybrać sobie dowolną zabawkę i zabrać ją do domu. Zabawa zaplanowała była do godziny 15, jednak już o 13.46 po tysiącu pluszaków nie pozostał żaden ślad.
- Patrząc, jak dzieci tulą do piersi te maskotki, myślę, że akcja powinna się nazywać przytul misia - śmieję się Violetta Kasiborska, Dyrektor Biblioteki Pod Atlantami. - Na pewno się udała, bo wywołała uśmiech na buziach dzieci, a to przecież najważniejsze.

Oprócz mieszkańców maskotki , zbierały także samorządy ośmiu wałbrzyskich szkół. Najbardziej aktywni okazali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6, którzy zebrali aż 263 zabawki. W nagrodę otrzymali z rąk dyrektor Kasiborskiej specjalny puchar, ufundowany przez Radę Miejską.

- Pomysł spodobał się wałbrzyszanom, którzy zabawki przynosili do biblioteki całymi reklamówkami - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Projekt: Polska. - Dzięki akcji pluszaki znalazły nowych właścicieli. To ważne, szczególnie dla tych dzieci, które nie dostają ich zbyt dużo, szczególnie z rodzin mniej zamożnych. Przy podobnych zbiórkach dary trafiają zwykle do Domów Dziecka, a o tych maluchach nikt nie myśli – tłumaczą.
Najładniejsze i największe pluszaki były nagrodami w "misiowatych" konkursach przygotowanych wspólnie przez Bibliotekę Pod Atlantami i Klub Moli Książkowych, w których świetnie radzili sobie m.in. uczniowie Publicznej Szkoły podstawowej nr 28.

- To dlatego, że wcześniej mieliśmy specjalną uroczystość w szkole - śmieje się Anna Bugaj, nauczycielka. - Doskonale znały więc wierszyki i piosenki, które mogły tu zaprezentować.

Dla dzieci z podstawówek i przedszkoli, które dotarły spóźnione – niestety - zabrakło już zabawek. Organizatorzy byli zaskoczeni, bo nie spodziewali się, że tak szybko zabraknie misiów. – Prędkość, z jaką rozeszła się góra pluszaków, świadczy tylko o tym, jak bardzo potrzebne są takie akcje. Oby było ich jak najwięcej, bo przecież każdy ma w domu jakieś nie potrzebne zabawki, które mogą jeszcze sprawić radość komuś innemu – podsumowali akcję.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group