Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 3374
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: 69. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Piątek, 9 maja 2014, 17:20
Aktualizacja: 0:57
Autor: red.
Walim: 69. rocznica zakończenia II Wojny Światowej
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu odbyły się uroczyste obchody 69. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Organizatorem obchodów byli: Wójt Gminy Walim, Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu i Zespół Szkół im Polskich Noblistów w Walimiu.

Na terenie znajdującej się na miejscowym cmentarzu komunalnym Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu spoczywają szczątki kilkudziesięciu tysięcy robotników przymusowych, pochodzących głównie z Polski i ze Wschodu, ale również z innych krajów europejskich. Byli to więźniowie oraz jeńcy wojenni, wykorzystywani do budowy znajdującego się w Górach Sowich kompleksu Riese. Kwaterę tworzy 12 zbiorowych mogił. Znajduje się na niej pamiątkowa tablica o treści: "OFIAROM FASZYZMU 1939 -1945 SPOŁECZEŃSTWO WALIMIA".

Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia Sztandarów przybyłych na uroczystość delegacji i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie Adam Hausman - Wójt Gminy Walim w krótkich słowach opisał historię miejsca, w którym odbywała się uroczystość, oraz wagę i znaczenie wczorajszych obchodów. Kolejnym elementem uroczystości był Apel Poległych, przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół w Walimiu. Po Apelu uczestnicy uroczystości przystąpili do składania kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych.

Wśród delegacji i osób, które oddały hołd poległym znaleźli się między innymi: Józef Gabryjelewski - kombatant II Wojny Światowej, delegacja Rady Gminy Walim, delegacja Urzędu Gminy Walim, Krzysztof Kwiatkowski - Radny Powiatu Wałbrzyskiego, delegacja Zarządu Koła Emerytów i Rencistów w Walimiu, delegacja Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Walimiu, delegacja Miejskiej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jedlinie-Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach, Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu, delegacja Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych im. UNICEF w Walimiu, Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu, Administracji Budynków Komunalnych w Walimiu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Walimiu i Ośrodka Pomocy Społecznej w Walimiu.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group