Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4705
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 9 tom „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” już wkrótce!

Niedziela, 10 września 2023, 6:42
Aktualizacja: 8:53
Autor: Piotr Retecki
Wałbrzych: 9 tom „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” już wkrótce!
Fot. archiwum
„Nowa Kronika Wałbrzyska” na stałe wpisała się w wałbrzyski pejzaż kulturalny, trudno sobie go wyobrazić bez wydawanych kolejnych tomów. Żeby nie zmuszać fanów lokalnej historii i kultury do zbytniego wytężania wyobraźni, Fundacja „Museion” postarała się dla Państwa o budżet na wydanie kolejnego, 9 tomu tego wspaniałego pomnika wałbrzyskiej kultury i nauki. Jest to poniekąd hołd zmarłej 27 października 2022 roku Elżbiecie Wyrwisz–Kwiatkowskiej, wieloletniej prezes fundacji i osobie, której „Nowa Kronika Wałbrzyska” zawdzięcza istnienie oraz rozwój.

1 kwietnia tego roku w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu odbyła się debata, na której bardzo mocno wybrzmiał postulat lokalnych badań historycznych prowadzonych przez miejscowych naukowców i pasjonatów. „Nowa Kronika Wałbrzyska” umożliwia nie tylko publikację wyników badań regionalistycznych, ale także ich promocję poza granicami regionu. Publikowane na jej łamach artykuły są z uwagą czytane w innych ośrodkach uniwersyteckich, napływające recenzje są bardzo pozytywne. „Nowa Kronika Wałbrzyska” wypełnia białe plamy lokalnej historii oraz promuje wkład mieszkańców regionu w historię Polski i historię powszechną.

Już po raz drugi z rzędu Fundacja „Museion” będzie wydawała „Nową Kronikę Wałbrzyską” bez wsparcia Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ale we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych (dawną Państwową Wyższą Szkołą Zarządzania) im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Budżet jest częściowo zapewniony hojności, jaką okazali Czytelnicy wydanego już 8 tomu „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” poprzez przekazanie darowizny. W jaki sposób można wesprzeć wydanie 9 tomu „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”? Można to zrobić na trzy sposoby:
• Poprzez przekazanie Fundacji „Museion” darowizny na cele statutowe w zamian za pozyskanie egzemplarzy poprzednich wydań „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”. Są one nadal dostępne w Bibliotece pod Atlantami, wystarczy skontaktować się z fundacją pod adresem mailowym fundacja.museion@interia.pl. Wszystkie poprzednie wydania są także dostępne w Internecie pod tym linkiem: https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription/748.
• Poprzez przelew na zbiórkę otwartą w Internecie: https://zrzutka.pl/ytv3yf. Osoby, które wesprą zbiórkę i nie będą chciały zachować anonimowości, zostaną wymienione na liście sponsorów – tak samo jak w 8 tomie.
• Poprzez zamieszczenie reklamy w 9 tomie. Szczegóły można ustalić poprzez kontakt z fundacją przez wspomniany powyżej adres mailowy.

Dlaczego warto wesprzeć wydanie kolejnego tomu? Jest to czasopismo, które poziomem równa do najlepszych w Polsce. Proces redagowania obejmuje dwa etapy recenzji:
• Pierwszy, wewnętrzny, prowadzony przez redaktora naczelnego;
• Drugi, zewnętrzny, prowadzony przez dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych.

Wszystkie teksty przeszły już pierwszy, wewnętrzny etap, teraz trwa recenzja zewnętrzna. Można zatem uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć kilka słów o tematyce 9 tomu „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”.

W tej odsłonie znajdzie się 11 artykułów napisanych przez 12 autorów, którzy odkryją dla Państwa kolejne nieznane obszary historii naszego regionu. Tematyka będzie przeróżna, ale dziwnym zbiegiem okoliczności złoży się ona na w miarę spójne bloki tematyczne. Będą dwa teksty o historii Boguszowa w okresie międzywojennym autorstwa doktora Piotra Reteckiego i doktor Katarzyny Pawlak-Weiss; znajdą się także trzy artykuły o wałbrzyskiej kulturze pióra Kazimierza Kozakiewicza, Zygmunta Krasonia i Romualda Łuczyńskiego. Waldemar Sęczyk opisze historię strajków z sierpnia 1980 roku w województwie wałbrzyskim, a restrukturyzację wałbrzyskiego przemysłu po 1989 roku opisze para naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu: Stanisław Czaja i Agnieszka Becla. Piotr Frąszczak opisze historię wałbrzyskiej dzielnicy Gaj, a Adrian Ziątek bogatą historię i symbolikę kościoła katolickiego św. Barbary na Starym Zdroju. Będą także dwa teksty biograficzne: o Elżbiecie Kwiatkowskiej-Wyrwisz autorstwa Wojciecha Klasa, oraz Alfreda Hauffe Jarosława Granicznego.

Jak zatem widać grono autorskie jest bardzo zróżnicowane, na czym zyskuje zawartość tego tomu, z całą pewnością każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego.

Gorąco zachęcam do wsparcia wydania 9 tomu „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”!

Doktor nauk humanistycznych Piotr Retecki, redaktor naczelny.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
2
22%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group