Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3783
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Abstrakcyjne malarstwo

Piątek, 17 września 2021, 6:37
Autor: red
Wałbrzych: Abstrakcyjne malarstwo
Fot. organizatorzy
Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Galeria ”Na Piętrze” zapraszają na wernisaż wystawy Małgorzaty Mazurek oraz Doroty Ratajczak, 18.09. o godzinie 18.00 w galerii przy ulicy Wysockiego 29, Wałbrzych (WOK na terenie Starej Kopalni).
Wystawę będzie można oglądać do 15.10.2021

O autorach:

Małgorzata Mazurek

„Abstrakcyjne malarstwo intuicyjne”

Świat wokół nas nie jest tylko tym, co materialne i widoczne. Poza naszą percepcją istnieje życie pełne i doskonałe. Maluję to, co czuję. Otwieram się na pomysły płynące z intuicji zachowując własną indywidualność i niepowtarzalność. Maluję nie to, co widzę, ale to, co czuję. Szukam głównej treści i głębi tego, co jest niewidoczne, moje uczucia, moje lęki, mój bunt i brak zgody na niektóre kwestie. Maluję by odnaleźć spokój i radość. Przeraża mnie chaos i tempo życia. Forma obrazów twórcy zależy wyłącznie od wyobraźni i osobowości twórcy. Pozostawia pole do dowolnej interpretacji a przede wszystkim do refleksji nad kompozycją obrazów. Z ogromną radością operuję formą i kolorem i nie przedstawiam rzeczywistych obiektów. Jestem amatorką. Malarstwo intuicyjna można określić, jako abstrakcję a nawet awangardę. Każda osoba ten sam obraz może dowolnie zinterpretować na swój własny sposób. Czyż to nie jest piękne!

Dorota Ratajczak

„Tym jestem”

Mieszkam w Wałbrzychu od urodzenia. Tu stawiałam pierwsze kroki w poznawaniu ludzi, nauki i otaczającego mnie świata. Moje zainteresowania zawsze były wszechstronne i nadal są.

Od wczesnych lat życia przejawiałam zainteresowania artystyczne, ale aż do niedawna nie rozwijałam ich ani systematycznie, ani profesjonalnie.

Zawodowo zajmowałam się zagadnieniami prawnymi i organizacyjnymi. Ukończyłam Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowo Organizację i Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu aktywności zawodowej i upływie kilku lat nadszedł czas rozwoju na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i od 2016 r. rozwijanie swoich ukrytych pasji. Z wielu ofert różnorodnych zajęć wybrałam malarstwo i rysunek, chociaż nigdy wcześniej nie namalowałam żadnego obrazu. Pierwsze tajniki wiedzy z malarstwa i rysunku zdobywałam od artystów plastyków: Takisa Makandasisa, Marzeny Prokopowicz i Jagody Stączek.

Od 2016 r. zaczęłam tworzyć, ciągle poszukując nowych inspiracji i również samodzielnie rozwijając swoje umiejętności. Chcąc umożliwić innym czerpanie radości z tworzenia, w latach 2018-2019 prowadziłam Pracownię Artystyczną „Pasja”, w której pod okiem artystów plastyków każdy mógł się rozwijać .

W swoich pracach często zacieram różnicę między abstrakcją a konkretem. Jest to trochę malowanie emocjonalne, trochę impulsywne. Według mnie moje dobre samopoczucie sprzyja radośniejszemu spojrzeniu na krajobrazy, ludzi, wszechświat, przyrodę i geometryczne skojarzenia. Dlatego moje obrazy są urozmaicone, różnią się tematyką, kolorystyką, rozmiarem i techniką. Maluję akrylem, akwarelą, gwaszem, temperą i tuszem. Ważne jest dla mnie światło, cień, perspektywa i kompozycja. Treści obrazów przedstawiają świat i moje spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Temat obrazu nieraz jest niejednoznacznie przedstawiony. Dlatego każdy może inaczej interpretować dany obraz, w zależności od tego co czuje i czego poszukuje. Myślę, że moje prace mogą rozwijać wyobraźnię odbiorcy.

Niedopowiedziane treści i brak tytułów pozostawiam interpretacji oglądających i ich wyobraźni. Realność miesza się często z wyobrażeniem oglądającego. Można to zauważyć w pracach geometrycznych, abstrakcjach, zjawiskach przyrodniczych, krajobrazach, ikonach i kolażach. Do swoich prac podchodzę często intuicyjnie, łamiąc określone zasady. Poza tym, jestem pasjonatką aktywnego i zdrowego stylu życia, kulinariów i ogrodnictwa.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group