Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1663
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akademia Albertich zaprasza

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 31 października 2012, 12:31
Autor: PAW
Fot. organizatorzy
Na kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów i seminariów organizowanych przez Stowarzyszenie O!Kultura w Muzeum w Wałbrzychu zapraszamy w sobotę 3 listopada 2012 o godzinie 12.00.

Będzie to spotkanie z profesorem Mirosławem Kocurem pod tytułem „Z Wałbrzycha na Bali i do Tybetu".

„Odkąd pamiętam zainteresowania naukowe wiązały się w moim życiu z działaniami artystycznymi. Dzieciństwo spędziłem w Wałbrzychu, w dolinie otoczonej górami, na których wybudowano dymiące kopalnie. W szarym mieście, pokrytym pyłem, jedyną nadzieję dawały ucieczki w wyobraźnię lub słuchanie muzyki nadawanej przez pirackie radiostacje spoza Polski. Tu natychmiast pojawiał się problem języka. Zamęczałem kolegów studiujących we Wrocławiu anglistykę pytaniami o znaczenia wyrazów w piosenkach. W końcu sam obłożyłem się słownikami i zacząłem tłumaczyć teksty Franka Zappy. Wyniki mojej pracy były oczywiście mizerne, w dostępnych u nas w latach 60. słownikach nie tłumaczono wyrażeń slangowych czy żargonowych. Po latach tę samą metodę, z lepszym jednak skutkiem, zastosowałem do przetłumaczenia na język polski dramatu „Prometeusz spętany”, przypisywanego Ajschylosowi. Przez trzy miesiące bez przerwy studiowałem słowo po słowie grecki tekst. Tym razem, jako student reżyserii w Krakowie, miałem dostęp do znakomitych słowników i gramatyk. Polski tekst sztuki o Prometeuszu stał się moją pracą magisterską na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST im. L. Solskiego”.

Zapraszamy na spotkanie z teatrologiem, aktorem, znawcą teatru antycznego, badaczem wczesnego teatru angielskiego, także budowniczym mostów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group