Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 2506
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Akcja "Restart a Heart" w Wałbrzychu

Poniedziałek, 17 października 2016, 14:15
Aktualizacja: 14:20
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Akcja "Restart a Heart" w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca – "Restart a Heart". Od kilku lat z tej okazji odbywa się w Polsce próba bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo–oddechowej. Taka akcja odbyła się też dzisiaj w Wałbrzychu.

Ustanowiony 16 października Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca to reakcja na Deklarację Parlamentu Europejskiego z 2012 roku, w której kraje wspólnoty postulowały o ustanowienie Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Inicjatorem tej ogólnoeuropejskiej akcji była Europejska Rada Resuscytacji a głównym celem całej inicjatywy nauczenie młodzieży udzielania pierwszej pomocy osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Oddział Rejonowy PCK w Wałbrzychu od początku aktywnie uczestniczy w tej inicjatywie poprzez liczne akcje prowadzone między innymi w poszczególnych wałbrzyskich placówkach oświatowych, pokazy pierwszej pomocy, różnego rodzaju testy i prezentacje ratownicze.

W tym roku, włączając się w próbę bicia Rekordu Guinnessa, zainicjowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w PG nr 1 w Wałbrzychu Zarząd OR PCK w Wałbrzychu i Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich wspólnie zorganizowały akcję polegającą na prowadzeniu przez 30 minut bez przerwy jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. W akcji udział wzięło 80 uczniów wałbrzyskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozpoczęcie wspólnej resuscytacji poprzedziły występy artystyczne, oczywiście o tematyce ratowniczej. Akcję swoim partonatem objął prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group