Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 3066
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ankieta mówi wiele

Środa, 3 marca 2021, 7:42
Aktualizacja: 8:46
Autor: red
Wałbrzych: Ankieta mówi wiele
Fot. archiwum
Poniżej przedstawiamy wyniki sondy ulicznej przeprowadzonej w dzielnicy Podzamcze 27 lutego i dzielnicy Piaskowa Góra 26 lutego.

Sondaż przeprowadziło stowarzyszenie Polska 2050, metodą sondażu ulicznego (opis metody: https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/techniki/sondaz-uliczny/).

Ankietowani odpowiadali na następujące pytania:

1. Czy wie Pani/Pan, kto jest przewodniczącą/cym Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Wałbrzycha, na której Pani/Pan mieszka? Tak/ Nie (16/226)

2. Czy wie Pani/Pan, w jaki sposób skontaktować się ze Wspólnotą Samorządową Dzielnicy Wałbrzycha, na której Pani/Pan mieszka? Tak/ Nie (56/186)

3. Czy wie Pani/Pan, jakie uchwały Rady Miasta powinny być konsultowane przez Wspólnotę Samorządową Dzielnicy? Tak/ Nie (29/213)

4. Czy spotkała/ł się Pani/Pan z jakimiś działaniami Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Wałbrzycha, na której Pani/Pan mieszka? Tak/ Nie (52/190)

5. Czy kiedykolwiek dotarła do Pani/Pana informacja od Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Wałbrzycha, na której Pani/Pan mieszka? Tak/ Nie (49/193).

W sondażu wzięło udział 242 mieszkańców Wałbrzycha.

Jak wynika z powyższego zestawiania znajomość osoby stojącej na czele Samorządu Dzielnicy wykazuje zaledwie 6,6 % respondentów. Jest to bardzo mały procent i jednym z możliwych wytłumaczeń tego faktu może być małe zainteresowanie mieszkańców samorządem dzielnicy jako instytucją, która ma bardzo małe znaczenie społeczne, jest umocowana w systemie decyzyjnym miasta na poziomie mało znaczącym. Większość z respondentów po raz pierwszy spotykała się z taką informacją i myliła Wspólnoty Samorządowe ze Wspólnotami Mieszkaniowymi i Radą Miasta wymieniając bardzo często Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja jako przewodniczącego wspólnoty.

Na pytanie o kontakt ze Wspólnotą Samorządową Dzielnicy procent respondentów odpowiadających na tak wzrasta do 23,1%, co świadczy, iż Wałbrzyszanie potrafią zidentyfikować miejsce funkcjonowania (siedzibę) lub odszukać w Internecie potrzebne dane identyfikacyjne. Niektórzy zakładają, że skoro istnieje to potrafią ją zidentyfikować przez wyszukiwarkę i ich odpowiedź jest w oparciu o przekonanie a nie o fakt, rzeczywistego kontaktu z funkcjonującą na ich dzielnicy wspólnotą.

Wiedzę na temat możliwości opiniowania uchwał Rady Miasta Wałbrzycha posiada jedynie 12% osób biorących udział w sądzie. Świadczy to o tym, że społeczeństwo kompletnie nie orientuje się jakie kompetencje i możliwości działania posiada Wspólnota Samorządowa Dzielnicy. Być może nie prowadzimy działań edukacyjnych w tym temacie. Nie jest to też temat będący przedmiotem debaty publicznej i informacji medialnych.

Kolejnym tematem, stawianym przez sondujących mieszkańcom, było pytanie o znajomość działań Wspólnot Samorządowych na terenie ich dzielnic. Takie działania dostrzegło 21,5% badanych. Przyjmując, że działania wspólnoty zauważa, co piąty mieszkaniec możemy pokusić się o twierdzenie, że w dzielnicach wspólnoty organizują dużo wydarzeń i jest to dość dobrze widoczne.

Podobnie przepływ informacji pomiędzy mieszkańcami dzielnic a wspólnotami został oceniony dość dobrze. Na pytanie czy kiedykolwiek dotarła do Pani/Pana informacja od Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Wałbrzycha, na której Pani/Pan mieszka? Odpowiedź pozytywną wyraziło 20,2% respondentów. Przyjmując model rodziny jako 4 osobowy, to do dużej ilości rodzin Wałbrzycha dociera informacja o działaniach i akcjach prowadzonych przez ich wspólnoty dzielnicowe.

Tylko 6 osób z 242 biorących udział w sondzie ulicznej odpowiedziało na wszystkie pytania w sposób pozytywny. Żadnej wiedzy na temat wspólnot samorządowych dzielnicy nie posiadało 144 uczestników sondażu tj. 59,5% badanych.
- Stowarzyszenie Polska 2050, prowadzi i będzie prowadziło działania na rzecz edukacji społeczności Wałbrzycha o prawach i obowiązkach społecznych. Jak mówi nasz lider Szymon Hołownia działamy z myślą o pokoleniach. Nie chcemy robić tego sami. Dlatego zapraszamy Pana Prezydenta Wałbrzycha, radnych Rady Miejskiej Wałbrzycha, członków Wspólnot Samorządowych, stowarzyszenia, partie polityczne, media lokalne, a przede wszystkim mieszkańców do współpracy. Poprzez takie działania poznamy się lepiej, będziemy mogli w przyszłości wygrywać wspólnie ważne społecznie sprawy. Przed nami zmagania z pandemią, epidemią depresji, wyzwaniami ekologicznymi. Nikt za nas nie zrobi porządku na NASZEJ DZIELNIcy. Już niedługo na Facebooku i youtubie będziemy przedstawiać zabawne, ale głęboko edukujące informacje na temat możliwości obywatelskiego życia społecznego, zaczynając od prezentacji kompetencji Wspólnot Samorządowych Wałbrzycha - zapewniają członkowie Zarządu Wałbrzyskiego Koła Stowarzyszenia Polska 2050.

Twoja reakcja na artykuł?

6
26%
Cieszy
8
35%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
7
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group