Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 5053
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Apel Marszałka

Środa, 26 stycznia 2022, 8:26
Aktualizacja: 8:29
Autor: red
REGION: Apel Marszałka
Fot. archiwum
Prezentujemy Apel Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego w sprawie informacji prezentowanych przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa”.

Kolejny już raz zdumiewa mnie postawa działaczy Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa”, którzy swój pomysł na zaistnienie w świadomości opinii publicznej opierają na manipulowaniu rzeczywistością oraz bezwzględnej i bezsensownej krytyce pracy Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Tym razem za cel politycznego ataku obrano wynegocjowany przez Zarząd Województwa budżet unijny dla Dolnego Śląska.

Przedstawiciele „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa” bardzo oszczędnie gospodarują prawdą. Z Waszej ostatniej konferencji prasowej, którą zorganizowaliście przed Urzędem Marszałkowskim, dowiedziałem się, że to Stowarzyszeniu nasz region zawdzięcza wysokość nowego budżetu unijnego. Jeśli oczekujecie, abym Państwu za to podziękował musiałbym zapomnieć o negocjacjach, które prowadziłem razem z wicemarszałkami Grzegorzem Macko i Tymoteuszem Myrdą ze stroną rządową i niestety nie widziałem przy stole negocjacyjnym nikogo z Waszego Stowarzyszenia. A fakty są następujące.

Prace nad nowym budżetem unijnym rozpoczynaliśmy już przed kilkoma laty, ale kluczowy był ubiegły rok, kiedy razem z Zarządem Województwa Dolnośląskiego prowadziłem intensywne negocjacje, aby Dolny Śląsk otrzymał jak najwięcej pieniędzy. Początkowo przyznaną naszemu regionowi kwotę – wynikającą z algorytmu – 870 mln euro, dzięki konsekwentnym negocjacjom, udało nam się podwoić! W rezultacie Dolny Śląsk zyskał 1,67 miliarda euro oraz dodatkowe 556 mln euro w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli ponad 10 miliardów euro. Jest to ogromny sukces Zarządu Województwa Dolnośląskiego, na którym zyskają samorządy lokalne.

Dolny Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Nowy budżet unijny to impuls dla zrównoważonego rozwoju całego regionu, który jest określany w skali europejskiej jako „przejściowy”. To oznacza, że doskonale się rozwijamy, ale nadal potrzebujemy unijnego wsparcia, aby utrzymać dynamikę wzrostu gospodarczego.

Kolejną nieprawdą, którą tak chętnie rozpowszechniacie, jest informacja, że ponad 60% regionalnego budżetu unijnego pozostanie w dyspozycji samorządu województwa. Fakty są jednak inne - to około 40%, przy czym zapominają Państwo, że będą to środki ściśle przeznaczone na dedykowane Dolnoślązakom inwestycje w całym regionie: drogowe, kolejowe, poprawiające jakość ochrony zdrowia, wspierające przedsiębiorców i regionalną gospodarkę. Kłamstwo, którym się posługujecie ma krótkie nogi.

Kolejny raz w swoich wypowiedziach uderzacie także w projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej. Otóż, budowa sieci tras rowerowych o łącznej długości ponad 2 tysięcy kilometrów była przez Zarząd Województwa szeroko konsultowana z samorządowcami w całym regionie i projekt ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Dziwi także Państwa negatywne podejście do planów budowy nowego budynku administracyjnego UMWD, tym bardziej, że jeszcze w tym miesiącu jeden z Waszych czołowych działaczy – Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej brał udział w otwarciu nowej siedziby Urzędu Miejskiego w Głuszycy dofinansowanej ze środków unijnych.

Niezrozumiałe są również Wasze zarzuty dotyczące braku dyskusji i konsultacji w sprawie podziału funduszy europejskich. Kolejny raz powtórzę - jestem zawsze otwarty na dialog i współpracę, których niestety Państwo najczęściej nie szukacie. Dlatego tym bardziej doceniam takie spotkania, jak to dzisiejsze zorganizowane przez Zarząd Województwa, podczas którego merytorycznie udało nam się w szerokim gronie podyskutować o funduszach europejskich. O kształcie nowego budżetu unijnego od początku, jako Zarząd Województwa, rozmawialiśmy z samorządowcami z całego regionu.

W stanowisku negocjacyjnym samorządu województwa, skierowanym do strony rządowej, uwzględniliśmy postulaty i potrzeby wyrażane przez przedstawicieli dolnośląskich samorządów. Ponadto trwają obecnie szerokie konsultacje społeczne Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027, które potrwają do końca lutego br.

Szanowni Państwo, samorząd przez lata był miejscem dialogu i ścierania się różnych poglądów, ale w kulturalny i merytoryczny sposób. Dezinformacja i kłamstwa oraz celowe wprowadzanie Dolnoślązaków w błąd stały się Waszą metodą działania.

Apeluję do liderów Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa” - Pana Romana Szełemeja, Pana Jacka Sutryka i Pana Jerzego Łużniaka, abyście swoją aktywność, którą poświęcacie atakom na samorząd województwa, skierowali na stworzenie programu, z którego wynikać będzie coś konstruktywnego dla naszego regionu.

Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Twoja reakcja na artykuł?

22
59%
Cieszy
3
8%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
19%
Złości
3
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group