Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5695
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Apelują o podatek

Środa, 24 lutego 2021, 6:40
Aktualizacja: 9:23
Autor: red
Wałbrzych: Apelują o podatek
Fot. Bezpartyjni Samorządowcy
Bezpartyjni Samorządowcy Wałbrzych apelują o podatek dla Wałbrzycha.

Do końca rozliczenia się podatników z fiskusem pozostały dwa miesiące. Ostateczny termin składania PIT-ów jest do 30 kwietnia 2021 roku. Dlatego Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy Wałbrzych apeluje do mieszkańców o wpisywanie wałbrzyskiego adresu zamieszkania w deklaracji PIT za 2020 rok, a także o wsparcie 1%rodzimych organizacji społecznych.

Jak to działa?

Aby rozliczyć się w Wałbrzychu, nie musisz być tu zameldowany – wystarczy, że tu mieszkasz i w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz wałbrzyski adres.
- Dla rozliczeń podatku PIT nie jest ważne miejsce zameldowania, lecz miejsce zamieszkania podatnika - tłumaczy Anatol Szpur, radny Rady Miejskiej Wałbrzycha, a także przewodniczący stowarzyszenia. - Można więc złożyć deklarację podatkową np. w miejscowości, w której się pracuje i mieszka, a nie w miejscowości, w której ma się zameldowanie. Przepisy wskazują, że nie trzeba mieć meldunku miejscowości, w której się przebywa, aby złożyć w niej deklarację PIT. Nie trzeba też składać dodatkowego formularzaZAP-3. Wystarczy w odpowiedniej rubryce deklaracji, np. PIT 37 czy Pit 28, wpisać swój aktualny adres zamieszkania w Wałbrzychu i wysłać rozliczenie do Urzędu Skarbowego w mieście, w którym zamieszkujemy.

Jak to się liczy?

- Każda gmina otrzymuje około 38% udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkujących na jej terenie. Więc z każdego 1000 zł podatku, który odprowadzają Państwo do Urzędu Skarbowego około 380 zł wraca do budżetu gminy, w której Państwo mieszkają - zwraca uwagę Robert Rozmuski. - Warto podkreślić, że małżonkowie rozliczający PIT wspólnie, mają możliwość wyboru. Oczywiście dotyczy to małżonków, którzy mają wspólność majątkową, ale odległe od siebie miejsca zamieszkania. Jeśli dla tych miejsc zamieszkania nie jest właściwy jeden Urząd Skarbowy to małżonkowie mogą wybrać taki, do którego złożą wspólne zeznanie. Musi to być US właściwy według miejsca zamieszkania jednego z małżonków– dodaje działacz. Ale jeśli małżonkowie rozliczają PIT-y oddzielnie, każdy z nich składa zeznanie w urzędzie dla siebie właściwym.

Każda dodatkowa wpłata dla Wałbrzycha jest bardzo ważna

Dlaczego to ważne?
- Rozliczając PIT w Wałbrzychu i wskazując wałbrzyski adres zamieszkania wspierasz rozwój w naszym mieście, w tym: budowy dróg i infrastruktury, edukację i oświatę, rekreację i utrzymanie zieleni, sport i kulturę, ochronę środowiska, budowę i remonty mieszkań komunalnych czy budżet obywatelski - wylicza Paweł Kądziołka, działacz społeczny.

- Liczymy również na poparcie Urzędu Miasta Wałbrzycha o wsparcie kampanii i jej rozpowszechnienie. W dobie pandemii i zmniejszonych wpływów do Gminy Wałbrzych każda złotówka jest bardzo ważna – podkreśla Sandra Lelakowska.

1% dla Wałbrzycha

-Apelujemy również o wsparcie 1% dla naszych rodzimych organizacji pozarządowych. Wpisując w PIT numer KRS w odpowiednim miejscu, pieniądze również trafią do naszego miasta i regionu poprzez działalność organizacji pozarządowych – mówi Anatol Szpur.

W odpowiedniej zakładce na stronie Urzędu Miasta Wałbrzycha znajduje się specjalny generator z wykazem wałbrzyskich organizacji pozarządowych, którym można przekazać 1% podatku.

Link do formularza
www.iwop.pl/formularz-dla-lokalnych-opp

Twoja reakcja na artykuł?

6
29%
Cieszy
12
57%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group