Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Aqua Zdrój ma efekty

Piątek, 31 stycznia 2020, 11:38
Aktualizacja: Sobota, 1 lutego 2020, 9:40
Autor: red
Wałbrzych: Aqua Zdrój ma efekty
Fot. Aqua Zdrój Wałbrzych
Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój, podobnie jak inne jednostki miejskie, oficjalnie dołączyło do akcji „STOP Plastik” w maju 2019 roku. Po blisko 9 miesiącach ograniczania plastikowych opakowań spółka informuje o dotychczasowych efektach podjętych działań.

Akcja „STOP Plastik” polega na całkowitym zakazie używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto Wałbrzych.

W obliczu wprowadzenia zakazu, Centrum Aqua Zdrój stanęło przed dużym wyzwaniem organizacji zgrupowań sportowych, meczów, funkcjonowania restauracji oraz zorganizowania największej imprezy sportowej w mieście, wałbrzyskiego półmaratonu. Kompleks Aqua Zdrój w pełni dostosował się do ekologicznej sztafety naszego miasta. Ograniczono do absolutnego minimum ilość plastikowych pojemników na śmieci, aktualnie na terenie Centrum znajdują się trzy gniazda zbiórki selektywnej, co w znacznym stopniu zmniejszyło również zużycie worków na śmieci. Hotel i restauracja korzystają wyłącznie z porcelany oraz szkła. W sumie w Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój zmniejszono miesięczną produkcję odpadów plastikowych o 6000 butelek PET, co rocznie daje 72 000 butelek i 36 000 naczyń jednorazowych rocznie. Łącznie Aqua Zdrój generuje o 108 000 sztuk odpadów plastikowych rocznie mniej, co w połączeniu z organizacją półmaratonu, daje liczbę 153 200 sztuk plastikowych śmieci rocznie, czyli ponad 3 tony.

Od maja 2019 roku, na terenie kompleksu Aqua Zdrój, zorganizowano blisko 40 sportowych zgrupowań. Wszystkie zespoły, które przyjechały do Wałbrzycha, musiały dostosować się do zakazu używania plastikowych opakowań - przede wszystkim jednorazowych butelek z wodą na trening. Dzięki temu podczas zgrupowań, meczów ligowych oraz innych imprez sportowych, zaoszczędzono prawie pół tony plastiku! Zawodnicy, sztaby szkoleniowe oraz wszyscy pracownicy na terenie Aqua Zdroju, korzystają z wodnych dystrybutorów oraz zakupionych bidonów wielorazowego użytku.

20. jubileuszowy Toyota Półmaraton Wałbrzych, którego głównym organizatorem było Centrum Aqua Zdrój, również musiał zmierzyć się z akcją „STOP Plastik”. Zorganizowanie ulicznego biegu bez plastiku było nie lada wyzwaniem. Ponad 3000 startujących uczestników, po raz pierwszy w Polsce przebiegło trasę półmaratonu bez korzystania z plastikowych opakowań jednorazowych. Wszystkie punkty żywieniowe były zaopatrzone w papierowe kubki, dodatkowo biegacze otrzymali w pakietach startowych bidony wielorazowego użytku. Strefy gastronomiczne w pełni były wyposażone w papierowe i drewniane naczynia. Do dyspozycji wszystkich uczestników były również dystrybutory z wodą. Pierwszy w pełni ekologiczny półmaraton w Polsce odbył się w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
2
18%
Hahaha
1
9%
Nudzi
1
9%
Smuci
3
27%
Złości
2
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group