Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2968
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Arka przypłynie do Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 1 grudnia 2011, 14:44
Aktualizacja: 14:45
Autor: opr. PAW
Fot. organizatorzy
8 grudnia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych będziemy gościć w Wałbrzychu Wrocławski Teatr Arka. To jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce.

Zespół artystyczny to zawodowi aktorzy i osoby niepełnosprawne współpracujące z teatrem w charakterze adeptów teatralnych. Wrocławska scena powstała w 1993 roku z fascynacji twórczością Jerzego Grotowskiego. Jej założyciele to trójka aktorów: Renata Jasińska, Andrzej Nowaka i Bohdana Michalewski. Od roku 2003 teatr działający pod opieką Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka prowadzi artystycznie Renata Jasińska. To ona zaprosiła do współpracy osoby niepełnosprawne, łącząc tym samym ideę teatru blisko widza z ideą teatru bez barier.

Stowarzyszenie nie ogranicza się do działalności tylko na płaszczyźnie artystycznej. Poprzez sztukę uczy wspólnego języka, tolerancji, przełamywania barier. Medialnością swoich działań Stowarzyszenie próbuje zmienić pogląd społeczeństwa na istotę niepełnosprawności, stara się też być głosem w dialogu międzykulturowym.

Teatr Arka jest miejscem spotkań. Tu z aktorami spotykają się miłośnicy teatru, pasjonaci sztuki i życia, ludzie wrażliwi, poszukujący doznań artystycznych. Jest to miejsce gdzie spotykają się profesjonaliści z nieprofesjonalistami, młodzież z dorosłymi, „pełnosprawni” z „niepełnosprawnymi”. Różnorodność i odmienność ludzka jest bogactwem wykorzystywanym we wszystkich projektach artystycznych. Inność intelektualna i emocjonalna nie jest dla twórców Teatru Arka barierą, ale naturalną inspiracją.

Dzięki niej powstają, niezwykłe spektakle, wzruszające ale i zabawne, niepokojące i prowokujące. W działaniach artystycznych twórców Teatru Arka najważniejszy jest człowiek z całą złożonością jego natury, odkrywający w sobie i świecie piękno, ale też dobro i zło, miłość i nienawiść, radość i smutek, pragnienie i żądze. Każde spotkanie artystyczne emanuje radością i niepokojem emocjonalnego oraz intelektualnego odkrywania tajemnicy ludzkiego istnienia, metafizycznego bytu.

Twórcom Teatru Arka zależy na prawdzie. To prawda dotyczy szczerości działań artystycznych, które wynikają z duchowej oraz umysłowej potrzeby zrozumienia i nazwania rzeczywistości. Autentyczność i szczerość wsparta profesjonalizmem twórczym zapewnia artystyczny sukces.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group