Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 1949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Atrakcje przyrodnicze na składowiskach

Wiadomości: REGION
Sobota, 10 stycznia 2015, 10:40
Autor: red
Fot. użyczone
Nowy projekt Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom na liście rankingowej Ministerstwa Środowiska.

Tym razem lubawska spółka zamierza zrekultywować dwa zamknięte składowiska, w Lubawce i Czarnym Borze. Powstaną ścieżki przyrodnicze.

Jak informuje wiceprezes spółki Sanikom Grzegorz Szmajdziński, jeśli zostanie przyznane dofinansowanie, projekt będzie zrealizowany do końca 2015 roku.
- Łącznie około 7,5 ha (5 ha w Lubawce i 2,5 ha w Czarnym Borze) zrekultywowanych kwater obsadzimy ciekawą roślinnością, powstaną tam także ścieżki przyrodnicze – dodaje Grzegorz Szmajdziński.

Rekultywacja ma ograniczyć negatywny wpływ znajdujących się tam odpadów, w szczególności przedostanie się odcieków do wód gruntowych i emisji gazów składowiskowych do atmosfery (m.in. metanu).

Wartość brutto projektu „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na cele przyrodnicze w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami” to ponad 12 mln 464 tys. zł. Sanikom ubiega się o około 8 mln 561 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem programu jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów, poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Czarnoborzanin 10-01-2015 16:56
Super pomysł. Są takie rośliny ( specjalny gatunek olchy),które wyciągają różne zanieczyszczenia z gleby.
~rubens 10-01-2015 17:42
Może dzięki temu na składowisku Mobruk pojawią się okapi, kolibry i pandy.
~Ekolog 10-01-2015 18:37
Są różne metody oczyszczania skażonych ekosystemów jak np. fitoekstrakcja, gdzie wykorzystuje się rośliny do usuwania nagromadzonych w glebie zanieczyszczen. warto byłoby najpierw zasiać lub posadzić np. tasznik i naszą pospolitą kukurydzę. Potem zebrać, zniszczyć , a dopiero potem przekształcić teren w teren rekreacyjny. Nie jak to stwierdził pan Szmajdziński - ciekawe rośliny, ale takie , które glebę oczyszczą. Potem zasadzić brzozę, olchę, wierzbę i topolę, a z roślin np. fiołek kalaminowy,mokrzyce wiosenną, janowiec barwierski, smagliczkę murową, tabołki alpejskie itd. Z GŁOWĄ TO TRZEBA ZROBIĆ!!!!!!!!!!
~Armata 10-01-2015 23:55
Widać w okolicach Wch ile to warte, obsadzanie za 1 komuny nie przyniosło efektu. No ale wy mądrzejsi bo za euro.
~żul 11-01-2015 8:53
Już jest ekologicznie,bo po wysypiskach kręci się bydło....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group