Niedziela, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 1955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Będzie można zbadać słuch

Piątek, 13 maja 2011, 6:37
Aktualizacja: 6:39
Autor: Sven
Wałbrzych: Będzie można zbadać słuch
Fot. spawlik
W 2010 roku w Wałbrzychu przeprowadzona została społeczna kampania walki z niedosłuchem pod nazwą: „Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”. Mamy jej kontynuację.

W dniach 25 i 26 maja w dwóch punktach miasta będzie dostępny „Słuchobus”, w którym będzie można bezpłatnie zbadać słuch.
W środę 25 maja badania będą dostępne w Śródmieściu, na parkingu obok marketu Netto przy ul. Nowy Świat, natomiast w czwartek, 26 maja na Podzamczu, obok marketu Polo przy ul. Palisadowej. Akcja będzie prowadzona w godzinach od 9:00 do 17:00.

Podobnie jak w poprzednio, badania będzie przeprowadzać Firma FONO Centrum Protetyki Słuchu.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna akcja składała się z części informacyjnej i edukacyjnej. W mieście pojawiły się plakaty i ulotki informacyjne, a placówki oświatowe otrzymały propozycję skorzystania z materiałów edukacyjnych, omawiających problem niedosłuchu.

- Niedosłuch jest już chorobą cywilizacyjną. Współczesny świat naraża nas na ciągłe przebywanie w hałasie. Coraz mniej jest obszarów ciszy, w których można odpocząć. Ta kampania miała na celu pokazanie problemu oraz uświadomienie, że niedosłuch nie jest tylko problemem ludzi starszych. Dlatego skierowaliśmy nasze działania głównie do szkół i przedszkoli – mówiła, podsumowując akcję Janina Turicka, konsultant ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Wałbrzycha.

Badaniami przesiewowymi objętych zostało 240 osób, głównie uczniów z klas 1 – 3 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 i dzieci z Samorządowego Przedszkola Integracyjnego. Ponadto z badań skorzystało 70 osób, które o kampanii dowiedziały się z plakatów i ulotek.

Trzy osoby otrzymały aparaty słuchowe. Jedną z nich jest 23 – letni Tomek.
– Przez tyle lat borykaliśmy się niedosłuchem Tomka. Przez wiele lat lekarze stawiali różne diagnozy, poza tą właściwą. Dopiero teraz, dzięki tej kampanii, udało się problem rozwiązać – mówi mama Tomka.

W ostatnich latach Wałbrzych po raz trzeci włączył się w ogólnopolskie programy na rzecz osób niepełnosprawnych. W 2007 roku była to kampania pod nazwą „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”. W ubiegłym roku – „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group