Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będziemy mieli Aleję Rodziny Hochbergów

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 26 kwietnia 2017, 12:26
Aktualizacja: 12:28
Autor: PAW
Fot. red
Podczas wczorajszej sesji rady miasta, radni zadecydowali, że jedna z dróg znajdujących się w okolicach Zamku Książ, otrzyma nazwę Alei Rodziny Hochbergów.

Z wnioskiem o nadanie drodze prowadzącej z ulicy Wrocławskiej do Mauzoleum Hochbergów, wystąpił Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Nazwanie dotąd bezimiennej alei biegnącej od ulicy Wrocławskiej w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ, Aleją Rodziny Hochbergów będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej" .

Radny Ryszard Nowak wyraził obawy, czy wzdłuż Alei Rodziny Hochbergów nie zaczną powstawać obiekty budowlane.
- Nie ma takiej możliwości, bowiem jest to teren Książańskiego Parku Krajobrazowego i nikt nie może stawiać tu żadnych obiektów - rozwiewa wątpliwości Mateusz Mykytyszyn.

Przypomnijmy, że rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ z latach 1509 - 1943.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~feniks 26-04-2017 13:21
Jak sie nazywal ten sluga ksieznej Daisy, ktory jeszcze w latach 80tych mieszkal w budynku rodziny Hochbergow i jako jedyny znal jej miejsce pochowku?
~pytacz 26-04-2017 14:50
V kolumna niemiecka w radzie miejskiej? Wstyd i brak godności narodowej. Nazwiska wielkich Polaków w Niemczech są celowo zniemczane a o upamiętniania ich tam nie znajdziesz. Pruski program ,,Lebensraum und Wirtschaftraum im Ostgebiet" dalej jest aktualny niestety.Stąd liczne fundacje niemiecko-polskie finansujące proniemieckie gesty. Działalność wybitnie szkodliwa gospodarczo i społecznie dla nas.
~pytacz 26-04-2017 15:03
Czy uczestniczący w tym proniemieckim procederze wiedzą w ogóle co to jest dodana wartość informacyjna? Otóż, w sensie upamiętniania Niemców jest to powiększanie niemieckiego kapitału historycznego mającego duże znaczenie w razie kolejnego sporu granicznego o nasze tereny. Będzie to zwyczajny fotograficzny materiał dowodowy z argumentacją ,,mieszkańcy tych ziem nie czują się Polakami skoro upamiętniają Niemców" który łyknie każdy trybunał międzynarodowy. Potem będzie jak zwykle: Morderstwa na tle narodowościowym i wywołanie krwawych czystek etnicznych.Czy tak trudno zauważyć ten sam schemat od lat?
~Polak- nie nacjonalista 26-04-2017 16:27
Ludzie typu -pytacz- ciagle będa ziali nienawiścia. Gdybyś tak dobrze znał historię to wiedziałbyś, ze Dolny Śląsk to wielokulturowość. Należał do Polski, Czech, Austrii, Niemiec i teraz znowu do Polski. Historii nie zmienisz. Co ma tu wspólnego godność narodowa? Gdyby nie te fundacje niemiecko-polskie to nasze zabytki dawno by się rozwaliły. Przykład- Krzeszów. Żyjemy od 2004 r., w Unii Europejskiej! Jeżeli ci się to nie podoba wyemigruj do Rosji. Przez przeszło 200 lat gospodarzyli tu Niemcy. tak było. teraz jest Polska. jeden z synów Daissy walczył w wojsku polskim w czasie II w. światowej! Dobry pomysł z nazwaniem tej Aleii im. rodu Hochbergów.
~Polewa 26-04-2017 16:41
Klamaczowa miala wyemigrowac... moze zacznij od niej.
~ 26-04-2017 17:47
A kiedy w Wałbrzychu powstanie ulica i pomnik Lecha Kaczyńskiego?
~pytek 26-04-2017 18:06
Ciekawe, co ma do napisania ten kutafon polewa, bo jego komentarze jak zwykle czekają na publikację. Na pewno nic mądrego.
~gohciu 26-04-2017 18:36
Bardzo dobry pomysł. Szkoda tylko że imieniem Właścicieli, uhonoruje się mizerną alejkę parkową.
~Polewa 26-04-2017 19:05
a co cie to pytko obchodzi, i tak nigdy nie znajdujesz odpowiedzi na moje proste pytania, bo odpowiadajac bys nie zarobil od PO 30gr.
~PRL 26-04-2017 19:49
Lepszy Hochberg od zdrajcy Kuklińskiego.
~pytacz 26-04-2017 21:08
Ja się pytam, dlaczego się za każdym razem dziwię waszej naiwności względem RFN ? Co się bardziej opłaca ekonomicznie dla kraju: dostawać ogryzki w postaci dotacji na zabytki kultury niemieckiej i być jednocześnie cyckanymi przez tak zaawansowany aparat ekonomicznego wyzysku przez RFN? Tak skomplikowany i dobrze działający że niezauważalny.Czy postawić na niezależną politykę ekonomiczną? Tu się rozgrywa poważna walka o zasoby ludzkie i geologiczne a tutejszych naiwniaków oczadzono ideolo o ,,wspólnej ojropie i braterstwie" a profesorów grantami niemieckimi. Mi Niemiec ani brat ani swat,historię wielokulturowości można kultywować w książkach. Posuwając się dalej to już sa zachęty dla zawsze skorych do ekspansji Niemców, czyż nie?
~Hans Kloss 26-04-2017 22:26
lepsi Niemcy niż tacy pytacze cebulacze
~pytacz 27-04-2017 7:37
A skąd wiesz? Miałeś z nimi do czynienia już? Wątpię że miałeś, bo byś inaczej gadał głupolu.
~akm 27-04-2017 9:28
Niema nic lepszego w tym mieście niż czczenie Hochbergowie.Co im zawdzięcza Wałbrzyszanin? Rada Miasta Nie panuje nad irracjonalnymi inicjatywami. Mieli być gospodarniato są zbędne koszty.
~kinomaniak 27-04-2017 11:20
Oglądałem "HUNGER IN WALDENBURG". Dobre były Paniska, takie ludzkie, niech majom.....
~sprawca 27-04-2017 12:23
Kolego Akm, czczenie Hohbergów to są działania jak najbardziej racjonalne ale dla rewizjonistów niemieckich. Przypominam że RFN do tej pory nie podpisały traktatu pokojowego z Rzeczpospolitą Polską co jest wymagane do formalnego zakończenia wojny.Wypowiedzenie wojny było formalnie załatwione przez Niemcy.
~Polewa 27-04-2017 13:28
Jak to jest, ze gdy zlotowka na gieldzie spada, to na TVN i PeOwcy szczekaja, ze to wina PISu. A jak zlotowka jest mocna, prognozy dla Polski rosna i rozna, produkcja rosnie, eksport rosnie, zyski z Vat o 40% wieksze niz w poprzednim kwartale, zyski z PKN Orlen rekordowe, rekordowe inwestycje zagraniczne 12 mld, sukces Polski na targach w Hanowerze, a na TVN cisza, PeOwcy cisza... nikt nie mowi, ze to sukcesy rzadu PIS, tylko ze taka jest koniunktura. Jak cos zle sie dzieje, to wina PISu, jak sie dobrze dzieje, to nie zalsuga PISu, tylko koniunktury hehehe? Jak to jest? PS. Jak ci Misiewicze w spolkach Skarbu Panstwa i wszedzie gdzie chca przynosza takie efekty, to ja chce wiecej Misiewiczow. COz mozecie dobrego o Torbusie(PeOwskim Miesiewiczu) po tylu latach powiedziec? Nic?
~Polewa 27-04-2017 13:31
ej lemingi i czerwoniaki, powiedzcie szczerze.... wkurza was to, ze Polska kwitnie pod rzadami PISu. Wkurza to was ze Polska odnosi sukcesy, zze nie jest izolowana jak byscie chcieli, wykluczana, jak mozna mowic o wykluczeniu, gdy mamy rekordowe inwestycje zagranicznena 12 mld zlotych? Bank JP Morgan zastanawia sie zeby z Londynu do Polski sie przeniesc. To sa same sukcesy, ktore was wkurazja. Jestescie sklonni na zlosc mamie sobie uszy odmrozic. To teraz powiedzcie, co to ma wspolnego z racjonalnoscia? Mowicie na siebie racjonalni, bo my radykalowie, to wyjasnijcie mi racjonalnie, jak mozna sie zloscic na informacje o sukcesach Polski? Albo je racjonalnie przemilczac jak TVN cala prawda cala dobe? Co?
~Oj Oj- 27-04-2017 14:23
Traktat pokojowy- do sprawca Decydujące znaczenie ma w tym zakresie tzw. protokół paryski przyjęty na spotkaniu 2+4 z udziałem Polski 17 lipca 1990 r., który zmienił postanowienia Umowy Poczdamskiej z 1945 r. Sens ustaleń paryskich, zatwierdzonych w traktacie 2+4, polegał w skrócie na tym, że nie przewiduje się już w przyszłości zawarcia traktatu pokojowego z Niemcami, a granice Niemiec i istniejąca granica między RP a RFN mają charakter ostateczny. A polewa jak zwykle nie na temat. Chociaż ma rację.
~sprawca 27-04-2017 16:28
Żadna z granic nie ma charakteru ostatecznego jak pokazuje historia a co prawnik to inna opinia o tym który traktat jest decydujący. Siła dyplomacji, wojska i gospodarki zazwyczaj o wszystkim decyduje. A w tym jesteśmy dzięki między innymi lobby niemieckiemu daleko w tyle.
idler73 27-04-2017 16:53
Polewa, chłopie, co ja bym bez Ciebie zrobił, zapewniłeś mi kolejne popołudnie pełne śmiechu. Osobiście nawet już nie zastanawiam się, co ci zrobiono w przeszłości, choć pewien jestem, że musiało boleć. Tak zryty beret można mieć chyba tylko po jakiejś straszliwej traumie.
~Polewa 27-04-2017 17:27
idlerku, ale po co mnie cytujesz? Skoro nie potrafisz sie odnies do tego co pisze? Co leci z twojego przekazu? gugugu dadadada bububu ajajaja... ta sama wartosc merytoryczna twojego przekazu co dziecka ze zlobka. Czy aby za szybko nie zrezygnowales z wyksztalcenia? Jakbys przeszedl jeszcze podstawowke, potem liceum, mature, to uwierz mi ze studiow bys nie zaliczyl na pewno. Pierwszy semestr i lecisz, bo jak traktowac powaznie kogos, kto na pytania o sloncu opowiada o ksiezycu. Imbardziej mnie przekonujesz, ze masz ubaw z moich tekstow, a nie szczekoscisk, tym bardziej ci niewierze i tym bardziej jestes niewiarygodny. Niczym klon, ktory chcial byc niezalezny, ale w momencie proby stchorzyl, wymysla teksty, z ktorych smieje sie tylko on. Boli jak kibol toba pomiata?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group