Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 5133
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Bezpłatne badania cytologiczne

Wtorek, 2 marca 2021, 7:29
Aktualizacja: 8:32
Autor: JAZ
Wałbrzych: Bezpłatne badania cytologiczne
Fot. JAZ
Wysoka umieralność na raka szyjki macicy skłoniła lekarzy do zabrania głosu w sprawie profilaktyki, która może pomóc kobietom w szybkiej diagnozie i właściwemu leczeniu. Jak? Przede wszystkim dzięki badaniom. Te w odpowiednim czasie mogą uratować życie.

- Największym problemem kobiet, które chorują na raka szyjki macicy, jest zbyt późne badanie, które gdy jest zrobione we wczesnym stadium, prowadzi do całkowitego wyzdrowienia – mówi dr Roman Puskarz, dyrektor ds. medycznych Szpitala im. E. Biernackiego.

Doktor zwrócił również uwagę, że to drugi pod względem występowania nowotwór narządów płciowych u kobiet.
- Statystyki pokazują, że jesteśmy na jednym z pierwszych miejsc w Europie pod względem umieralności, która kształtuje się na poziomie 50 procent. Wszystko ze względu na zbyt późną wizytę u lekarza specjalisty – dodaje dyrektor.

Do badań zachęcała również wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, która zaznaczyła, że z grupy wiekowej, która kwalifikuje się do badań cytologicznych, korzysta bardzo mało kobiet.
- Należy pamiętać o tym, że badanie można wykonać w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, finansowanego w całości przez NFZ. Nie jest potrzebne skierowanie. Wizytę można umówić telefonicznie lub za pomocą Internetu – tłumaczy dyrektor szpitala Elżbieta Ponczkowska.

Badanie przeprowadzane jest przez Szpital im. Biernackiego. Program badań obejmuje kobiety w wieku między 25-59 lat i jest całkowicie bezpłatny.
- Program jest uzupełnieniem drugiego o profilaktycznych szczepieniach dziewczynek, które zapobiegają powstawaniu raka szyjki macicy. Cieszymy się z tego, że nasza współpraca ze szpitalem daje możliwość szerokiej profilaktyki. Troska o mieszkanki naszego miasta prowadzi do aktywnych działań w tym kierunku. Jako gospodarz miasta cieszę się, że szpital jest w stanie sprostać tym wymaganiom – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
5
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group