Poniedziałek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 2760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Biskup dr Marek Mendyk zasłużony dla Głuszycy

Wtorek, 12 lutego 2019, 6:44
Autor: red
REGION, Głuszyca: Biskup dr Marek Mendyk zasłużony dla Głuszycy
Fot. UM Głuszyca
Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Głuszycy Edyta Popek wręczyli Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”.

Pochodzący z Głuszycy biskup pomocniczy legnicki obchodził swoją 10 rocznicę święceń biskupich. W czasie Mszy św. w kościele pw. Chrystus Króla w Głuszycy w niedzielę 10 lutego Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej odczytała treść uchwały Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 roku w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka.

Na uroczystość przybyli prałat Ryszard Uryga - proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie – Zdroju, ks. Sławomir Augustynowicz - proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla, ks. Janusz Krzeszowiec - proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy Górnej, księża wikariusze, Zastępca Burmistrza Głuszycy Grzegorz Szymański, przedstawiciele Rady Miejskiej w Głuszycy oraz wielu głuszyczan i przyjaciół księdza biskupa.

W uzasadnieniu do Uchwały nr V/43/2019 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka czytamy:

Biskup Marek w ciągu całego swojego życia związany był z gmina Głuszyca.Tu się urodził, wychował, tu spędził swoje dzieciństwo i lata młodości. Zawsze z wielką dumą podkreślał, gdzie się urodził, gdzie są jego korzenie i gdzie jest jego miejsce, do którego zawsze wraca. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach nawiązywał do miejsca, gdzie - jak mówił - wszystko się zaczęło.

Pomimo tego, że swoją posługą związany jest z inną diecezją - diecezją legnicką, wspierał każde dobro podejmowane na rzecz gminy Głuszyca. Zawsze interesował go los najuboższych i potrzebujących naszej gminy. Jeszcze jako kapłan diecezji legnickiej, a potem jako jej biskup współorganizował pomoc charytatywną dla miasta i gminy poprzez oddziały Caritas diecezji legnickiej i świdnickiej. Zbiórki pieniężne oraz pomoc materialna, wspierane były przez biskupa Marka, a następnie trafiały do najuboższych naszej gminy.

Biskup Marek był tym, który zapoczątkował inicjatywę zbierania darów dla najbardziej potrzebujących, jaka odbywa się w naszych świątyniach po dziś dzień w każdy Wielki Czwartek. Niewątpliwie stało się to początkiem wielu inicjatyw i charytatywnych działań podejmowanych nie tylko przez parafie, ale również przez naszą gminę. To stało się też początkiem do powstania parafialnego oddziału Caritas jako odpowiedzi na potrzeby najbardziej potrzebujących w gminie Głuszyca.

Jeszcze jako Dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej, a następnie - po objęciu funkcji Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski - jako biskup zwracał szczególna uwagę na dzieła podejmowane na rzecz dzieci
i młodzieży, również gminy Głuszyca. Wielokrotnie wspierał inicjatywy głuszyckich katechetów i nauczycieli, których celem było propagowanie życia i jego rozwoju w oparciu o wartości chrześcijańskie. Rozwój każdej z głuszyckich szkół było zawsze w centrum uwagi biskupa Marka Mendyka. Ze szczególną troską wspierał przez długie lata Zespół Szkół w Głuszycy. Był tym, który postrzegał tę szkołę jako miejsce rozwoju i wychowania kolejnych pokoleń, którzy w przyszłości staną się filarem swoich małych ojczyzn.

Każde działanie podejmowane przez księdza Biskupa na rzecz naszej gminy podyktowane było jej dobrem i dobrem jej mieszkańców. Zawsze podkreślał, że najważniejsze jest dobro tych, którzy w gminie mieszkają. Tylko działanie ukierunkowane na drugiego człowieka ma sens, bowiem takie dobro zawsze będzie powracać.

Wdzięczni Jego Ekscelencji za nieustanną duchową obecność w Gminie Głuszyca oraz za podejmowanie działania i inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy, Rada Miejska pragnie nadać Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”.

Twoja reakcja na artykuł?

6
35%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
10
59%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group