Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2041
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Biskupi Metropolii Wrocławskiej ws. smogu: „podejmijmy działanie na rzecz zdrowego i czystego powietrza”

Wiadomości: REGION
Środa, 6 grudnia 2017, 11:14
Aktualizacja: 11:17
Autor: red
Fot. red
„Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce” – napisali w liście do wiernych Dolnego Śląska biskupi Metropolii Wrocławskiej, który będzie odczytany w najbliższą niedzielę, 10 grudnia we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej.

Arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski oraz biskup Ignacy Dec biskup świdnicki i biskup Zbigniew Kiernikowski biskup legnicki opublikowali 5 grudnia br. list do wiernych Dolnego Śląska w sprawie troski o jakość powietrza. Duchowni podkreślają w słowie, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. „Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz seniorzy, a także osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego” – piszą na wstępie biskupi.

Jak dalej czytamy w liście, główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków.

Autorzy słowa podkreślają ponadto, że: „rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice ‘Laudato Si’, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierając m.in. przykazanie ‘Nie zabijaj’” – piszą duchowni.

Jednocześnie biskupi doceniają pozytywne działania polityków, samorządowców i różnego rodzaju organizacji, zmierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza. „Walka ze smogiem nie podlega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń. Trzeba sięgnąć do serca człowieka, bo każda nasza decyzja i każdy czyn, pociągają za sobą konkretne konsekwencje, a ponieważ jako rodzina ludzka zamieszkujemy wspólny dom, czy tego chcemy, czy nie – konsekwencje naszych wyborów bardzo szybko do nas wracają” – wskazują.

Podkreślają również, że od każdego zależy czy powietrze, którym mieszkający w miastach oddychają będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób wcześniejszej umieralności. „Papież Franciszek w ‘Laudato Si’ zachęca do prostych czynności, jak: korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów, gdyż wielkie cele osiąga się małymi krokami” – piszą biskupi.

Na zakończenie odezwy biskupi zachęcają wszystkich wiernych do działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze. „Niech tym działaniom błogosławi Bóg, który stworzył świat i powierzył nam troskę o ‘wspólny dom’” – dodają biskupi.

Treść listu dostępna jest na stronie internetowej diecezji świdnickiej: www.diecezja.swidnica.pl

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 6-12-2017 11:47
Przykazanie na które się powołują powinno być przetłumaczone na "Nie morduj" i nie można go podciągać pod kwestię smogu. Oczywiście ważne jest dbanie o naszą planetę, ale niech biskupi nie naciągają Słowa Bożego.
~XXX 6-12-2017 13:48
NIECH SIE ZAJMOA SWOIMI SPARAWAMI A NIE WPIER...JA SIE WE WSZYSTKO SIE ROZPANOSZYLI I TYLE.
~TY 6-12-2017 13:52
JA NIE MOGE NIECH SIE ZAJMĄ SPRAWAMI W SWOIM KOSCIELE A NICH WKONCU SIE ODPIER...A OD PAŃSTWA. PANOWIE SIE ROZPANOSZYLI I WSZEDZIE GNID PEŁNO...
~wal 6-12-2017 13:55
Hohoho!!! Nie wiedziałem,że ten portal jest śledzony przez wybitnego znawcę Starego Testamentu (zwłaszcza Ks.Wyjścia) i lingwistę, zarzucającego brak wiedzy na ten temat 1 arcybiskupowi i 2 biskupom. Mylisz się jednak co do tłumaczenia zwrotu לֹא תִרְצַח na j.polski.
~ 6-12-2017 16:12
biskupi mają wielkie brzuchy zeby te ich grzały. Bierzmy przykład od batmana

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group