Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4192
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Blisko 46 milionów złotych dla nowych firm z Dolnego Śląska

Piątek, 1 grudnia 2017, 14:37
Aktualizacja: 20:05
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Blisko 46 milionów złotych dla nowych firm z Dolnego Śląska
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów laureatom konkursu, zorganizowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

- Spotykamy się dzisiaj po to, żeby ukoronować konkurs w ramach działania 8.3 RPO, w ramach którego 11 beneficjentów podejmie się działań mających na celu przyznanie osobom bezrobotnym powyżej 30 roku życia i osobom nieaktywnym zawodowo, znajdującym się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, dotacji na założenie firmy. Projekty opiewają na blisko 46 milionów złotych i tak jak mówiłem będą realizowane przez 11 podmiotów. Są to projekty w ramach których przede wszystkim ocenia się predyspozycje osoby do prowadzenia działalności, w następnej kolejności otrzymuje ona niezbędne wsparcie szkoleniowe i doradcze do założenia własnego biznesu, później jest właściwy element, czyli otrzymanie dotacji a przez kolejne 12 miesięcy taka osoba otrzymuje jeszcze wsparcie pomostowe - powiedział Bartosz Kotecki - wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Konkurs zorganizowany w ramach Działania 8.3 - "Samozatrudnienie, przedsiębiorczość oraz tworzenie nowych miejsc pracy" jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Laureaci konkursu: Forum Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Euro-Concret, Centrum Doradztwa i Szkoleń "Europrojekt", Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Przedsiębiorczości", Zachodniopomorska Grupa Doradcza, Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundacja Incept, Pro4, Fundacja "Merkury" i Fundacja Conceptus będą udzielać pomocy w założeniu działalności gospodarczej, przekazywać dofinansowanie, prowadzić szkolenia i kursy, które umożliwią nowym podmiotom rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Według prognoz DWUP dzięki blisko 46 milionom bezzwrotnego wsparcia na terenie Dolnego Śląska powstanie przeszło 800 nowych firm, których założyciele mogą liczyć na jednorazową dotację do wysokości 25 000 złotych, oraz roczne wsparcie pomostowe do wysokości 2 000 złotych miesięcznie, z przeznaczeniem na pokrycie opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli między innymi na składki ubezpieczeniowe, czynsz, opłaty za media czy usługi księgowe lub prawne. Preferencje w uzyskaniu wsparcia będą miały osoby po 50 roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, osoby niepełnosprawne oraz osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. Nabór wniosków osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej ruszy od stycznia 2018 roku.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group