Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4636
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Blues na najwyższym poziomie

Wtorek, 14 września 2021, 6:39
Aktualizacja: 8:11
Autor: red
Wałbrzych: Blues na najwyższym poziomie
Fot. organizatorzy
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa / koncert

Legenda polskiego bluesa, której nie trzeba przedstawiać, wraca do A PROPOS.

piątek, 24.09.2021, godz. 20.00
bilety dostępne w klubie w cenie:
- do 22.09 - 45 zł
- od 23.09 do startu koncertu - 55 zł

Na dorobek artystyczny składa się m.in. dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP, 4 DVD i 21 CD), z których cztery osiągnęły status Złotej Płyty!

Są to też nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red i koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). A przede wszystkim tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 37 lat działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej.

Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjackie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii „Złota kolekcja” wydawnictwa WARNER oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Programu Drugiego Polskiego Radia i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. Sekcję rytmiczną tworzą Grzegorz Minicz – bębny, Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa. Na gitarach grają Wiesław Kryszewski i Witold Jąkalski. Ten drugi wirtuozowską techniką slide.

W roku 2014 ukazała się książka autorstwa socjologa, dr hab Mirosława Pęczaka, zatytułowana "Cały ten blues - przypadek Sławka Wierzcholskiego" będąca analizą swoistego fenomenu Nocnej Zmiany Bluesa.

Źródło: nocnazmianabluesa.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group