Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4725
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Boso po zmysłowym ogrodzie „Piętnastki”

Wtorek, 30 stycznia 2018, 8:46
Aktualizacja: 12:48
Autor: red
Wałbrzych: Boso po zmysłowym ogrodzie „Piętnastki”
Fot. użyczone
Pamiętasz głośny śmiech ukochanej osoby? Wiesz jak pachną święta Bożego Narodzenia, albo powietrze zaraz po letnim deszczu? Obserwowałeś płynące po niebie obłoki? Zaskoczyła Cię kiedyś szorstkość języka Twojego czworonoga? Próbowałeś zamknąć w garści ciepły nadmorski piasek? Niesamowite ile cudownych doznań dostarczają nam nasze zmysły. Dzięki zmysłom mamy bezpośredni kontakt z otaczającym nas światem. Odgrywają one ogromne znaczenie w naszym życiu, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z ich wagi.

Właśnie możliwość wykorzystania zmysłów do poznawania świata przyczyniła się do powstania projektu „Ogródek sensoryczny”, który będzie realizowany w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, w ramach VIII edycji Funduszu Toyoty - Dobre pomysły zmieniają nasz świat. Projekt zakłada stworzenie miejsca, w którym uczniowie będą mogli dokładniej i dogłębniej poznać swoje zmysły. Powstanie „ścieżka bosych stóp”, dotykowa ściana, zakątek smaku, zapachu, koloru i miejsce do ćwiczenia równowagi. Uczniowie obcując na co dzień z przyrodą, założą hodowlę roślin, przeprowadzą różnorodne doświadczenia i obserwacje. Ponadto młodzi przyrodnicy uczyć się będą ekologii, wykorzystają materiały z recyklingu do tworzenia nowych przedmiotów i dekoracji ogrodowych, będą mogli odpocząć i zrelaksować się w pięknym otoczeniu.

Realizacji projektu towarzyszyć będzie wiele działań o charakterze edukacyjnym, m.in. warsztaty przyrodnicze i artystyczne, na których skorzystają zarówno uczniowie PSP 15 jak i zainteresowani integracją sensoryczną nauczyciele wałbrzyskich placówek oświatowych.

Projekt powstał przy współpracy z ZSZ nr 5 w Wałbrzychu. Uczennica z klasy trzeciej architektury krajobrazu w porozumieniu z nauczycielami PSP 15, zaprojektowała plan zagospodarowania terenu i stworzyła wizualizację przyszłego ogródka. Wspólna praca zyskała uznanie Komisji Dotacyjnej konkursu i szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację swojego zamierzenia. Podczas uroczystego podsumowania konkursu, na którym przedstawiono zwycięskie projekty, Dyrektor PSP 15 odebrał symboliczny czek, na kwotę 8000 złotych.
Dzieci już cieszą się na czekające ich zajęcia i myśl o cudownym miejscu pełnym niesamowitych doznań. O przyznanej dotacji i rozpoczęciu projektu uczniowie „Piętnastki” zostali poinformowani podczas szkolnego balu karnawałowego.

Pomysł wydaje się naprawdę trafiony, gdyż swój udział w realizację projektu zadeklarowały firmy i organizacje zaprzyjaźnione ze społecznością PSP15:

Rada Rodziców PSP 15
Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „HORYZONT”
Fortrans Paweł Foryś
„Agat” Szyldy Maciej Banik
PS BHP SP. Z O.O.
Aranżacja i pielęgnacja Zieleni Joanna Paterova
Nadleśnictwo Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie Gorcach
Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci Sensorek
Rudex Agnieszka Furman
Zielony Zakątek
PHU Kris.com
Przedsiębiorstwo Techniki Biurowej „INFOBIURO BIS”
Wolontariusze – rodzice, przyjaciele szkoły, nauczyciele, pracownicy Toyoty

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group