Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 6444
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Budimex będzie budował w Czechach

Czwartek, 23 listopada 2023, 10:37
Aktualizacja: 11:20
Autor: red
Europa: Budimex będzie budował w Czechach
Fot. Budimex
Jak podaje portal Rynek Infrastruktury, Budimex, który wybudował obwodnicę Wałbrzycha, został wybrany na wykonawcę drogi D11 na odcinku granica państwa – Trutnov. Wartość kontraktu to ponad 11,3 mld koron czyli ponad 2 mld zł. To pierwszy kontrakt drogowy spółki w Czechach i największy jak dotąd poza Polską.

Czeska Dyrekcja Dróg i Autostrad (Ředitelství silnic a dálnic) we wrześniu otworzyła oferty na budowę D11 z Trutnova do granicy z Polską, gdzie D11 połączy się z naszą drogą ekspresową S3. Otrzymała 6 ofert, z których najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez Budimex.

– Przez ostatnie lata naprawdę wiele się nauczyliśmy i warto to kolejny raz podkreślić. W efekcie co raz częściej składamy najlepsze oferty i w końcu zmierzamy do realizacji kontraktów. Jak każda najlepsza oferta również ta na D11 jest wypadkową dobrego przygotowania, odpowiedniej wyceny oraz dopasowania do możliwości firmy – mówił kilka dni temu Adam Barszczyński, dyrektor kontraktu w Budimex.

Podczas odbywających się 14 listopada w Pradze „Dniach Polskiej Logistyki” minister transportu Czech Martin Kupka dość nieoczekiwanie zapowiedział, że budowa odcinka autostrady D11 prowadzącego od Trutnowa do polskiej granicy ruszy już 19 grudnia tego roku. Już wtedy można było domniemywać, że Budimex zostanie wykonawcą tej drogi.

Te domysły zostały potwierdzone dzisiaj (22 listopad), kiedy postępowanie oficjalnie się zakończyło, a czeska Dyrekcja Dróg i Autostrad ostatecznie wybrał Budimex jako wykonawcę. Zaproponowana przez polskiego wykonawcę kwota to ok. 11,352 mld koron czeskich, tj. ok. 2,156 mld zł. Jest to zatem nie tylko pierwszy w Czechach, ale również i największy kontrakt zagraniczny Budimexu.

W ramach prac nad D11 wybudowanych zostenie 21 km autostrady w tym trzy węzły, 28 obiektów inżynierskich o łącznej długości prawie 4km oraz dwa tunele. Firma z Polski będzie miała 54 miesiące na realizację kontraktu.

Jednym z kamieni milowych kontraktu jest 3-kilometrowy odcinek od granicy z Polską i przyłączeniem istniejącej na terenie Czech drogi krajowej do gotowej już po polskiej stronie trasy S3. Na jego oddanie do ruchu Budimex będzie miał 18 miesięcy od rozpoczęcia prac.

Cała inwestycja na odcinku od Trutnowa do granicy ma być gotowa w 2027 r. ale Czechom pozostanie jeszcze do wybudowania odcinek D11 Jaroměř – Trutnov, aby uzupełnić brakujący fragment trasy do Pragi.

Po polskiej stronie D11 łączy się z droga ekspresową S3, która na odcinku Kamienna Góra – Lubawka jest już gotowa. Wybudowany, choć nie oddany do użytku jest krótki odcinek tuż przy przejściu granicznym – ten czeka na kontynuację po stronie południowego sąsiada. Sąsiedni fragment, tj. Bolków – Kamienna Góra ma być gotowy w przyszłym roku.

Droga D11 w połączeniu z S3 zyskuje w ostatnich latach na popularności – to najszybsza i najwygodniejsza trasa, którą można z Czech dojechać nad Bałtyk, który w ostatnim czasie stał się wakacyjnym hitem wśród naszych południowych sąsiadów.

Źródło: Rynek Infrastruktury

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group