Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 2995
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Budują od 27 lat

Piątek, 23 września 2022, 8:36
Aktualizacja: 9:08
Autor: Oprac. „Mo–Ja” Multimedia
REGION, Kamienna Góra: Budują od 27 lat
Fot. użyczone
Budujemy od 1995 roku. Jubileusz Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze zbliża się do półtora tysiąca przygotowanych mieszkań. Marzeniem prezesa jest jak najszybsze osiągnięcie liczby dwóch tysięcy mieszkań. Od ponad ćwierć wieku TBS w Kamiennej Górze pozostaje wiarygodnym, sprawdzonym, rzetelnym, profesjonalnych i chętnie stawiającym na innowacyjne rozwiązania partnerem dla wielu samorządów.

Historia Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze sięga 1994 roku. To wówczas rozpoczęły się pierwsze rozmowy dotyczące powołania TBS. Rok później towarzystwo rozpoczyna swoją działalność, a jego prezesem zostaje Władysław Niemas.

- Zaproponowałem, załóżmy TBS i od czterech gmin się zaczęło: miasto i gmina wiejska Kamienna Góra, Lubawka i Marciszów. Czwórka włodarzy, którzy chcieli mnie posłuchać. Chcieli ze mną być – mówi Władysław Niemas, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze.

Projekt szybko okazał się strzałem w dziesiątkę, a międzygminny charakter TBS w Kamiennej Górze do dziś uznawany jest za innowacyjne i szczególne rozwiązanie.

- To jest największy TBS, który powstał, jako międzygminny. To jest ta wartość. Pan prezes dostrzegł wtedy, że nie ma sensu zakładania TBS w jednej miejscowości, bo wybudujemy jeden czy dwa budynki. Niczemu to nie służy. Natomiast jeżeli doprowadzimy do sytuacji współpracy powiatów, miast czy gmin, to możemy osiągnąć więcej. Duży może więcej – mówi Wiesław Źrebiec, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Dziś Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze to czternastu udziałowców: gmina miejska Kamienna Góra, gmina wiejska Kamienna Góra, miasto i gmina Lubawka, gmina Marciszów, gmina Mieroszów, gmina miasto Oława, gmina miejska Jawor, gmina miejska Złotoryja, gmina Legnica, gmina Szklarska Poręba, gmina Jedlina-Zdrój oraz Instalex Paździora & Olejnik Spółka Jawna, BMM Jawor Sp. z o.o. i Adam Czuba.

- Od początku, i dzisiaj też, uważamy, że to była bardzo dobra decyzja. W okresie naszego funkcjonowania w TBS, w Legnicy powstały 504 mieszkania. To mieszkania na wynajem, w których legniczanie chcą mieszkać – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta miasta Legnica.

Międzygminny charakter Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze to nie jedyny innowacyjny, na tamte czasy i współcześnie, element. Towarzystwo, nie tylko buduje nowe mieszkania, ale także remontuje zrujnowane obiekty.

- Taki budynek mamy w Legnicy, taki budynek mamy w Szklarskiej Porębie, takie budynki za moment będziemy mieć w Jaworze. Znajdująca się w Kamiennej Górze przędzalnia z 1841 roku, w 70 procentach jest już zagospodarowana – mówi Władysław Niemas, prezes TBS w Kamiennej Górze.

Innowacyjne podejście Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, rzetelność i wysokie standardy owocują licznymi nagrodami. Przebudowę zabytkowych stajni i ujeżdżalni w Oławie oraz ich adaptację na cele mieszkaniowo-usługowe uznano w 2019 roku za najlepszy projekt mieszkaniowy na świecie. Konkurs zorganizował Niemiecki Bank Rozwoju. Rok później, w czasie sympozjum organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w Gliwicach ten sam projekt zyskuje uznanie jury za walory architektoniczne, estetyczne oraz promujące zrównoważony rozwój i ekologiczne budownictwo.

Budowa, przebudowa, modernizacja i rewitalizacja – tak w skrócie można opisać plany Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze na najbliższe lata. To między innymi projekty adaptacji na cele mieszkaniowe mocno wyeksploatowanych budynków, jak budynek byłego sądu w Oławie czy budowa osiedla domków jednorodzinnych Antonówka w Kamiennej Górze. W sumie to czternaście projektów.

- My już jesteśmy przygotowani do tych czternastu realizacji zadań na terenie Kamiennej Góry, Oławy, Legnicy, Jedliny-Zdroju, Szklarskiej Poręby i Marciszowa – mówi Władysław Niemas.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze ma już ponad 25 lat. Spółka nie boi się trudnych projektów. Podejmuje się rewitalizacji poprzemysłowych i powojskowych obiektów, których adaptacją przez lata nikt inny nie chciał się zająć. Odważnie wprowadza do prowadzonych inwestycji innowacyjne rozwiązania techniczne. To dzięki Towarzystwu Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze wiele rodzin ma możliwość zamieszkania w wymarzonym mieszkaniu. To inwestycje prowadzone przez TBS zmieniają w wielu miejscach wizerunek miast.

- Ta spółka naprawdę jest przez właścicieli wysoko oceniana. Bardzo dobrze funkcjonuje. Zarówno w zakresie działań inwestycyjnych, jak i zarządzania zasobem, który powstaje – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta miasta Legnica.

To misja, której towarzystwo podjęło się ponad 25 lat temu, i którą zamierza kontynuować.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
3
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group