Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

BWA ma ofertę

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 16 czerwca 2013, 13:01
Autor: red
Fot. red
Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych Zamek Książ serdecznie zaprasza wszystkich chętnych – młodzież i seniorów do zapisów i udziału w bezpłatnych warsztatach fotograficznych „MOKRY KOLODION”.

Planowany jest cykl zajęć teoretycznych i praktycznych poświęconych fotografii wielkoformatowej oraz wykonywanej techniką tzw. kolodionu mokrego.

Złożoność procesów fotograficznych, które zostaną wdrożone, mają pogłębić wiedzę na temat sztuki fotografii, zwrócić uwagę na uważność w procesie tworzenia oraz uświadomić wartość oryginału. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą uświadomić odbiorcom, jak ważna jest pojedyncza klatka w obrazie fotograficznym. Uzmysłowić, jak istotnym w świecie sztuki jest oryginał. Poprzez wykonywanie fotografii wielkoformatową kamerą, od kadrowania, naświetlania przez własnoręczne wywoływanie negatywu, robienie kopii w ciemni analogowej, chcą raz nauczyć szlachetnej techniki fotografii oraz "nastroić" uczestników na uważność, w każdym momencie aktu twórczego.

Idąc dalej planują uczyć uczestników mokrego kolodionu. Techniki wymyślonej w 1852 roku. Zdjęcie na czarnym szkle, powstałe przy użyciu mokrego kolodionu, jest unikatem, niemożliwym do powielenia przy użyciu jakiejkolwiek techniki fotograficznej. Świadomość obcowania z jednym z pierwszych sposobów utrwalania rzeczywistości, wymyślonych przez człowieka oraz wspomniana unikatowość obrazów kolodionowych potęguje w osobie fotografującej poczucie niezwykłego szacunku do obiektu, znajdującego się w kadrze.

Tworzenie fotografii kolodionowych to złożony proces, w którym fotograf musi uczestniczyć w każdym jego etapie – od sporządzenia odczynników niezbędnych do wykonania zdjęcia, aż po samą oprawę i ekspozycję. Początkowe oczyszczenie płyty szklanej i kolejno jej oblewanie roztworem bawełny strzelniczej w eterze oraz etanolu, a następnie ekspozycja, ręczne wywoływanie jeszcze mokrej płyty samodzielnie sporządzonym wywoływaczem i utrwalanie fotografii w roztworze tiosiarczanu sodu, powoduje, że oczom ukazuje się wprost pozytywowy obraz. Przygotowania do wykonania fotografii w technice mokrego kolodionu wyjątkowo motywują do działania i rozwijają zmysł estetyczny. Najprostsze związki chemiczne, używane w tym procesie, dają nie tylko możliwość obrazowania, ale też pozwalają na różnorakie manipulacje obrazem. Sprzyja to pobudzaniu wyobraźni i niezwykle personalizuje proces powstawania zdjęcia.

Warsztaty zakończą się profesjonalną wystawą prezentowaną w obu siedzibach instytucji – Zamek Książ, Centrum ul. Słowackiego 26.

Dofinansowanie : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prowadzenie : Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski

Paweł Sokołowski. Artysta młodego pokolenia, świetnie rozumiejący się z młodzieżą, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Paweł to człowiek obdarzony wyjątkową pasją tworzenia, aktywnie współuczestniczący w projektach wiele wnoszących do polskiej kultury. Jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, a także praca w Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I m-ce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008r, był finalistą GD4PhotoArt Competition 2009r. w Bolonii). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym jest autorem wystaw indywidualnych (m.in. "Ludzie czarnego Złota" , "Fotografia 2000 2007", "Wałbrzych Fabryczny"). Prezentował swoje prace za granicą w Niemczech w Zingst na Festiwalu Fotografii i "ArtVenture" w Saarlandisches Kunstlerhaus w Saaarsbrucken 2009r, w Rosji "Wałbrzych w Petersburgu" ArtCafe St. Petersburg 2009r i we Włoszech „La fotografia's industria” Pinacoteca Nazionale Bologna 2010r. Uczestniczył w wielu plenerach i sympozjach poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha, od marca 2012 należy do ZPAF.

Michał Sitkiewicz. Wiedzę na temat alternatywnych technik fotograficznych zdobywał uczestnicząc w warsztatach, uzyskując informacje z anglo i francuskojęzycznych forów internetowych, a także z XIX wiecznych książek i kontaktując się z mistrzami owych technik z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Francji. Od 2009 roku prowadzi warsztaty i różnego rodzaju pokazy fotografii kolodionowej. Przygotowywał i przeprowadzał między innymi dla Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy, szkoły w Czarnym Borze (warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów), w Toruniu, Krakowie i Wałbrzychu. Z wykształcenia jest prawnikiem, a swoją pasję do dzielenia sie wiedzą realizuje także pracując w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Toruniu jako wykładowca programów AutoCad czy Autodesk Revit MEP. Od wielu lat spełnia się jako fotograf i wykładowca szlachetnych technik fotograficznych. W zakresie jego zainteresowań prócz fotografii kolodionowej są także inne rodzaje wykonywania fotografii, m.in. Bayard's direct positive, papier solny, papier albuminowy, cyjanotypia i wiele innych. Szerokie zainteresowania pozwalają mu szybko nawiązać kontakt z uczestnikami każdych prowadzonych przez niego warsztatów, co ułatwia przekazywanie wiedzy fotograficznej.

Za koordynację odpowiedzialny jest pracownik Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych "Zamek Książ" Lilianna Masiuk, główny specjalista ds. oświatowych, wystawienniczych i organizacyjnych. Posiada 22-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, zajmuje się organizacją, koordynacją działań edukacyjnych (w szerokim rozumieniu przeglądy, konkursy, turnieje, zajęcia pozaszkolne, zajęcia wakacyjne) oraz wystaw amatorskich i artystów profesjonalnych, współpracą z instytucjami kultury, szkołami, świetlicami środowiskowymi, domami dziecka. Czynnie bierze udział w wydarzeniach artystyczno-kulturalnych Wałbrzycha i regionu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group